Irena Kaczmarczyk – Donosy Kulturalne z Krakowa

0
101


Otwarto testament Szymborskiej

   

          W kancelarii notarialnej przy ul. Radziwiłłowskiej w Krakowie otwarto testament zmarłej noblistki. Mecenas Marek Bukowski poinformował, iż głównym zapisem w testamencie Wisławy Szymborskiej jest ustanowienie fundacji, której celem ma być m.in. opieka nad spuścizną i archiwum autorki, utworzenie i dysponowanie funduszem nagród literackich.

W pierwszym zarządzie Fundacji zasiądzie prof. UJ Teresa Walas, mecenas Marek Bukowski i sekretarz noblistki dr Michał Rusinek. Pierwszym zadaniem zarządu ma być ustanowienie nagrody literackiej.

Pomoc w prowadzeniu i zarządzaniu spuścizną Wisławy Szymborskiej zadeklarowała w imieniu miasta Krakowa Magdalena Sroka, pełniąca funkcję zastępcy prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta.

   Złoty medal, który Wisława Szymborska otrzymała w 1996 roku wraz z Nagrodą Nobla, po śmierci poetki stał się własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego i jest przechowywany w Muzeum UJ – Collegium Maius w tzw. II skarbcu.

Dyrektor placówki dr hab. Krzysztof Stopka wyjaśnił, że początkowo Wisława Szymborska ofiarowała medal Uniwersytetowi jako depozyt. Po śmierci – zgodnie z wolą poetki- stał się własnością uczelni.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko