Jerzy Granowski: Refleksyjnie o książce “Opowieści po życiu” – Marty Gracz

0
131

Jerzy Granowski


Refleksyjnie o książce “Opowieści po życiu” – Marty Gracz


      Życie doczesne, czy pozagrobowe, gdzie leży granica przejścia? A może to właśnie nasze życie jest lustrzanym odbiciem tego prawdziwego, spełnionego? Każdy z nas zastanawia się nad śmiercią i co następuje po niej. Czy jest to tylko pozorna granica przejścia w inne wcielenia, w inny wymiar czasoprzestrzeni? Czy będzie nam lepiej, czy też gorzej? Czy znajdziemy się w Niebie, Piekle czy w Czyśćcu. Co będzie się dziać z naszą Duszą?

      Nie znamy odpowiedzi i tym bardziej zżera nas ciekawość, i chęć poznania nierozwiązywalnej tajemnicy. Nikt, nawet ci, którzy jedną nogą byli u bram św. Piotra i powrócili do żywych, najczęściej wybudzani z klinicznej śmierci, do końca nie wiedzieli, co przeżyli. Twierdzili, że widzieli światełko w tunelu, świetlistą drogę, Boga, Anioła, czy bramę niebios.

      Marta Gracz w swojej autorskiej przedmowie w książce “Opowieści po życiu” zauważa: “To, że umieramy jest pewne, jednak życie po śmierci pozostaje wielką niewiadomą. Pytania o istnieniu życia po życiu nurtują ludzkość do tego stopnia, że prześciga się w eksperymentach, dzięki którym mogłaby znaleźć jednoznaczne i racjonalne dowody istnienia życia pozagrobowego: EVP, seanse spirytystyczne, “ważenie” duszy czy fotografie, na których ktoś lub coś uwieczniło tajemnicze postacie…”

      Pisarka nie przeżyła nic takiego, co przybliżałoby ją ku tajemniczym boskim blaskom… Opowiadania oscylujące na granicy science fiction nie odpowiadają czytelnikowi na żadne pytania. Jej autorska wizja życia pozagrobowego pobudza tylko naszą wyobraźnię. Nie wie Ona jak wygląda “tamten świat”, ale wierzy w to, że życie wieczne istnieje i jest konsekwencją tego wszystkiego, co robimy tu i teraz.

      Bohaterowie “Opowieści po życiu” doznają szczególnych, niezrozumiałych i niepojętych dla przeciętnego człowieka zjawisk… Czy oni żyją, umarli, śnią, co czują dowiemy się czytając książkę.

       Zapewniam, że czytelnik, odcinając się od otoczenia, jednym tchem połknie akapit za akapitem, by nagle odkryć stronę z napisem koniec. Czekając na kolejną książkę Marty Gracz z czystym sumieniem polecam te sprawnie napisane opowiadania.

Jerzy Granowski


______________________________
Opowieści po życiu” – Marta Gracz
Wydawnictwo Mart-Gra Rybnik 2012
Korekta: Wiesława Barbara Jendrzejewska
Ilustracja okładki: Dante i Wergiliusz u bram piekła – W. Blake
ISBN 978-83-934435-1-2
_______________________________

      Marta Gracz – (wł. Wiesława Lampert-Szczyra). Autorka tomików poetyckich “Marionetki” (2009), “Apokalipsa” (2011), opowiadań “Opowieści po życiu”(2012). Redaktorka i autorka wstępu almanachu poetyckiego “Myśli w słowach zapisane” (2010/11). Jest autorką słowa wstępnego do tomików poetki Hani Goszyc “Z szuflady wyjęte” (2011), “Gdy Anioły zrzucają aureole” (2012). Jej wiersze znalazły się w antologiach: “21 w skali Beauforta” (2011), “W kadrach poezji… myśli zebrane” (2007), “Bezsenność nocy czerwcowych” (2007) oraz “Szeptem o miłości” (2008).

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko