Dorota Szumilas: Fluid rozpustnego nieba

0
347

Dorota Szumilas

Fluid rozpustnego nieba

W poezji Agaty Szczodrak wyczuwa się swoistą metafizyczność, będącą efektem procesu szlifowania… duszy. Rzeźbiarzem takiego jej kształtu są… uczucia. Ich subtelność zdaje się mówić: ‘piszę metaforą, która pozwala ukazać, czasami ledwo wyczuwalne odcienie życia, czy dostrzec kroplę deszczu wiszącą na liściu i mieniącą się barwami tęczy w słońcu’. Poetyckie słowo pozwala namalować świat takimi właśnie barwami życia: pozwól mi namalować / jasne twarze / w których rozpoznam / cienie goniącego strachu / walczącego o śmierć / na chwilę (…) / malować za czyimś krzykiem / jaskrawym cierpieniem / płoszonym w atramentach echa (…) – pisze Poetka.

Subtelność uczuć nie chroni przed cierniami, nie jest barierą ochronną wrażliwego wnętrza. Wręcz przeciwnie. Nie ma jednak wyjścia, nie da się obejść zawirowań: rzucam się w wir – sygnalizuje Agata Szczodrak. Wir, który tworzy szkice z moich myśli. Metafora pozwala „namalować świat” z bólem i cierpieniem, które towarzyszą nam, nawet niechciane. Wkradają się w cały mechanizm szlifujący subtelność wyciszającą: (…) ten spokój / który kiełkuje we mnie (…).  Cisza jest krewną refleksji; refleksja – nadziei. Nadzieja natomiast – odwołuje się do cierpliwości w duchu wyczuwalnej nadziei. Sieć powiązań realizuje się w zapachu jutra. Poetka pisze o jutrze z odrobiną, wbrew pozorom, nadziei – mimo że dzisiejszy dzień okazał się być zakurzony. Nie na darmo ten kurz mógł się pojawić. Dopiero w konfrontacji z krystalicznie czystym powietrzem potrafimy porównać, docenić, przyjąć: (…) w strefie gęstych przyzwyczajeń / ratujemy się zapachem jutra / zakurzoną chwilą (…). Myślenie o jutrze generuje różne kalendaria wydarzeń. Jeżeli dzisiejszy dzień był zakurzony, a ‘ja’ podobno / mam być jutro / taka jak co dzień – to jutro może być też zakurzone. Może, ale nie musi. Nie wiemy, jakie będzie ‘jutro’. Czy te słowa mogą nawiązywać do nadziei? Przewrotne pytanie. Jutro to przyszłość, podobno to także przyszłość, na którą patrzymy z różnych stron; podobno wskazuje na fakt, że jednak może być inaczej, niż podobno miało być.

Obudź mnie – pisze Poetka. Czy chcemy tak do końca się ‘obudzić’? Nie zawsze. Marzenia są cząstką nadziei i zatrzymują w nas ciepłe myśli i oddech od rzeczywistości, są jak: ucieczka za tym / co nie odpowiada / błąka się jak strach / omija znaki zapytania (…). Dlaczego? bo co mi pozostało / tylko wyścig / z deszczem / kto szybciej uśpi / plączące się łzy. Ucieka się przed czymś, a za czymś się goni. Uciekamy przed kimś, ale za kimś tęsknimy. Czy chcemy i czy można tak do końca uciec? I, czy wyścig z deszczem jest z góry przez nas przegrany? Agata Szczodrak ujęła to ciekawie: ucieczka za tym / co nie odpowiada / błąka się jak strach / omija znaki zapytania. A znaki zapytania same się proszą tu o postawienie…

 Wspomnienia co i rusz odbijają się echem: pozwolę sobie / dzisiaj na żal / przez okno zaczęło / mnie coś dławić (…). Życie jest jak papier, na którym pióro naszego życia zapisuje atramentem: jedne wspomnienia wyraźnie, inne – z nieostrożnie upuszczoną kroplą wody – zamazane. Jeżeli jednak niechcący wyleje się cały atrament?: (…) rozbiłam dziś / słoiczek atramentu / spadł / leżałam na deskach / i wchłaniałam opuszkiem / ten cudowny granat (…) – wówczas nie zostanie wykorzystany zgodnie ze swoim przeznaczeniem i nic na to nie można poradzić.  Ale! Co stoi na przeszkodzie, by móc zachwycić się jego kolorem…

Słowo koniec można wypowiedzieć z ulgą, żalem lub lękiem: boję się / o nieskończoność / słowa koniec / uspokaja mnie to  / co brzmi krócej / i o czym / nie potrafię pamiętać (…). A kiedy można powiedzieć ‘nie‘?: nie mów: nie / kiedy wierzysz / w koniec światów / i dwa zwrotniki / pomiędzy oczekiwaniem na list (…). (…) nigdy nie mów nigdy! Koniec zazębia się z początkiem – rzeczywistością. Przeszłość się wspomina, o przyszłość można się martwić; o przyszłości można też marzyć – a rzeczywistość jest: uprawiam teraźniejszość pisze Agata Szczodrak.
Miłość i pokora – to kolejne motywy poezji Agaty Szczodrak. Prawdziwa miłość wymaga pokory i cierpliwości: (…) księżyc mnie nosi / księżyc mnie złoci / zdrzemnął się w uściskach biegunów / zastygł jak nieposłuszne kończyny / wokół cicho i mokro / pachnie tylko bezczelna pokora / unoszona wątpliwościami / czy kochać  jest zbrodnią (…). Bunt wobec pokory jest naturalną reakcją. Jeżeli uda się go pokonać – można odkryć piękno pokory, która nie osłabia miłości; która implikuje dar serca i sprawia, że: podnoszę pulsujące / suche kiście – i przynoszę Ci, abyś nie był sam / abym mogła / sycić się Twoim oddechem / i być w każdej jego / szczypcie.

Uczucie miłości może przynieść gorycz rozstania, zapach i łzy jesieni: (…) zobaczysz / jakie łagodne rysy / ma strach / kiedy kończy się sierpień (…) zobaczysz / jak pachnie jesień / gdy moje usta / zmieniają kolor / i smak (…). Pojawia się ponownie lęk, który haftuje z nici i niteczek bolesną myśl, drąży, niszczy, zabija radość życia, odwagę zmian. Zamyka w świecie, z którego trudno wyjść. Lęk, z którym trudno walczyć. Można spróbować go oswoić, nazywając ‘po imieniu’: (…) tak się boję / że on też / zacznie mnie chłostać / rozgniatać szufladami / haftować z nici / nitek i niteczek / bolesną myśl / aż się znów zachwieję (…).

Wiersze są jak listy z przemyśleniami, prośbami, nadzieją i smutkami. Trochę w opozycji do e-maili: najczęściej szybko napisanych, za moment przeczytanych i jeszcze szybciej zapomnianych. Myśli ujęte w metafory są jedynym w swoim rodzaju poszukiwaniem drogi życia, czasem z odrobiną skargi w głosie, a czasem… z odrobiną nadziei; weryfikacją sumienia i oceną teraźniejszości. Jaki byłby świat bez takich właśnie listów: świat to za mało / więc napiszę kolejny / list do Nieba  (…). O czym? Choćby o marcowych porankach: marzec / budzi mnie inaczej / tak widniej / krócej dzwoni / inną wonią / niewypowiedzianie. Marzec to wiosna i zieleń ze swoją piękną, soczystą barwą i zapachem nadziei.

(Agata Szczodrak. Fluid rozpustnego nieba. Biała Podlaska :
Miejska Biblioteka Publiczna [etc.], 2010; ISBN 978-83-916034-6-8)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko