Spotkanie autorskie z dr hab. Stanisławem Luchowskim

0
153

 

Rekomendacje ZLP:

19.01.2012 – czwartek, o 18.00, W Kawiarni  Artystycznej Węgliszek  odbędzie się  spotkanie autorskie z dr hab.  Stanisławem Luchowskim. Po prowadzi je i  teksty zaprezentuje dr Mieczysław Wojtasik. Organizatorem spotkania jest  Miejski Ośrodek Kultury W Bydgoszczy.

Stanisław Luchowski mieszka w Bydgoszczy. Przez lata pracował w KWK Bogdanka koło Łęcznej niedaleko Lublina. Za pióro chwycił mając 53 lata, obecnie członek Związku Literatów Polskich. Książka, którą napisał w 2006 r. – zatytułowana „Wybraliśmy Bogdankę” – przyniosła barwną panoramę zdarzeń, dobrych i złych, radosnych i smutnych, prywatnych i zawodowych ludzi tworzących lubelskie zagłębie węglową.

Od kilku lat Stanisław Luchowski emocjonalnie, a także poprzez swoją twórczość związany jest z  Halembą w Rudzie Śląskiej. Poświęcił jej  kolejne dwie książki: „Bohaterowie Halemby” i „Ostatni zjazd”. Jest autorem także pozycji: ,,Przywrócony życiu” i ,,Po drugiej stronie dnia” (poezja). „Piórem po miedzi” to kolejna, szósta już książka, napisana przez Stanisława Luchowskiego, piewcę górniczych losów. Autor zrywa z wątkami górniczej martyrologii, bowiem boi się zaszufladkowania do kategorii pisarzy „tragicznych”.

Luchowski opowiada tym razem o górnictwie rud miedzi w Zagłębiu Głogowsko-Lubińskim. Okazją było 50-lecie KGHM Polska Miedź SA. Za pośrednictwem książki mówią też ludzie, których pisarz wybrał na bohaterów reportaży i wywiadów. W 34 relacjach zawiera się cała trudna, lecz bogata przeszłość polskiego górnictwa miedziowego oraz losy ludzi z nim związanych. W zapowiedzi „Piórkiem po miedzi” Stanisław Luchowski wyjaśnia: „Prozę traktuję jako rejestr moich dłuższych przemyśleń, poezja to efekt potrzeby chwili, konieczności zawarcia ważnych treści w kilku zwrotach. W prozie staram się mieć oczy szeroko otwarte, a w poezji wprost przeciwnie – zamykam je. Do każdej napisanej linijki podchodzę, wiedząc, że nie robię tego dla siebie. Chcę swoimi myślami nadążyć za zmieniającym się światem. Pragnę pozostawić coś tym, którzy przyjdą po mnie. Słowa moich czytelników, skierowane do mnie, stają się kolejnym wyzwaniem, uwrażliwiają na ludzkie sprawy, a jednocześnie motywują do wskazania istotnych wartości, które umykają nam w zabieganym świecie.”


M.J.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko