Rafael Lewandowski, Mikołaj Łoziński, Julia Marcell, Maciej Szajkowski, Krzysztof Garbaczewski, Nicolas Grospierre, Aleksandra Kuls – to laureaci Paszportów „Polityki” 2011. Nagrodą dla osobistości kultury – Kreatorem Kultury – nagrodzono Jerzego Jarockiego.
Nazwiska laureatów za rok 2011 ogłoszono we wtorek 17 stycznia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
W uroczystości udział wzięli prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, premier Donald Tusk, minister kultury Bogdan Zdrojewski, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Paszporty „Polityki” to nagrody przyznawane młodym twórcom, zasłużonym w minionym roku dla polskiej kultury i sztuki.
Wyjątkowy charakter ma nagroda specjalna „Polityki” – Kreator Kultury, przyznawana co roku wybitnym osobistościom świata artystycznego.
W tym roku otrzymał ją reżyser Jerzy Jarocki, którego uhonorowano za m.in. tworzenie teatru wierzącego w słowo dramatu i inteligencję widza; teatru, w którym odbijają się najważniejsze problemy naszych czasów.
W kategorii teatr nagrodę otrzymał reżyser Krzysztof Garbaczewski za „Życie seksualne dzikich” (Nowy Teatr w Warszawie) z tekstem Marcina Cecki, inspirowany dziełem antropologa Bronisława Malinowskiego.
Za reżyserię filmu „Kret”, w kategorii film nagrodę przyznano Rafaelowi Lewandowskiemu. Artystę doceniono m.in. za próbę zmierzenia się z tematem polskiej lustracji.
Pisarz i fotografik Mikołaj Łoziński otrzymał Paszport w kategorii literatura. We wrześniu 2011 jego „Książka” (Wydawnictwo Literackie) została Krakowską Książką Miesiąca.
W kategorii muzyka popularna nagrody przyznano ex aequo dwóm artystom. Piosenkarka, pianistka, skrzypaczka, kompozytorka Julia Marcell została uhonorowana za autorskie i nowoczesne podejście do tworzenia muzyki.
Muzyka, którą tworzy i wykonuje Marcell, nazywana jest przez niektórych lirycznym punkiem. W październiku 2011 ukazał się jej drugi album „June”.
W tej samej kategorii doceniono także Macieja Szajkowskiego – muzyka, dziennikarza związanego z kilkoma formacjami muzycznymi (m.in. Kapela Ze Wsi Warszawa). Wydany z jego inicjatywy i według jego pomysłu album R.U.T.A. – „Gore – Pieśni buntu i niedoli XV-XX w.” stał się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2011.
W kategorii muzyka poważna Paszportem uhonorowano skrzypaczkę Aleksandrę Kuls, która na tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu otrzymała Nagrodę Kapituły Krytyków. Młoda artystkę doceniono za umiejętności, jakie wtedy pokazała.
Nicolas Grospierre otrzymał nagrodę w kategorii sztuki wizualne. Paszport otrzymał za stworzenie własnego oryginalnego języka fotografii artystycznej; za prace, w których odnajduje w otaczającym nas świecie nowe walory intelektualne i emocjonalne.
źródło: PAP i http://www.culture.pl/kalendarz-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/L6vx/content/laureaci-paszportow-polityki-2011