Donosy kulturalne z Krakowa

0
115

 

Irena Kaczmarczyk – Donosy kulturalne z Krakowa


Słuchowisko “Wesele” w Radiu Kraków.

 

Rozpoczęły się próby do wyjątkowego wydarzenia – radiowego słuchowiska na podstawie “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna. W 85-letniej historii Radia Kraków będzie to pierwszy radiowy teatr realizowany na żywo z udziałem publiczności. Premiera jubileuszowego słuchowiska już 13 lutego o godz. 18.

 

Radiowa inscenizacja “Wesela” w reżyserii Andrzeja Seweryna ma gwiazdorską obsadę. Sam reżyser, który wcieli się także w postać Poety, nazwał ją “obsadą marzeń”.

 

W Studiu im. Romany Bobrowskiej z dramatem Stanisława Wyspiańskiego zmierzą się najwięksi i najpopularniejsi polscy aktorzy: Anna Dymna jako Gospodyni, Krzysztof Globisz jako Gospodarz, Anna Polony w roli Kliminy, Jerzy Trela – Wernyhory. Rolę Radczyni zagra legenda Starego Teatru – Izabela Olszewska, zaś postać Żyda stworzy najsłynniejszy polski interpretator tej roli – Jerzy Nowak.

 

Sensacyjnie zapowiada się także postać Racheli – w tej roli gwiazda najsłynniejszych spektakli Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego – Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. W radiowym “Weselu” pojawią się także aktorzy znani widzom z polskich seriali – Artur Dziurman czy Radosław Krzyżowski.

 

W roli Panny Młodej usłyszymy Hankę Wójciak – wybraną w castingu, Pana Młodego zagra Krzysztof Zawadzki, Marysię – Sandra Korzeniak, Stańczyka – Roman Gancarczyk. W “Weselu” usłyszymy więc kilkudziesięciu najlepszych aktorów polskiej sceny teatralnej i studentów szkół aktorskich.

 

Słuchowisko w Radiu Kraków powstaje z okazji jubileuszu 85-lecia rozgłośni, który przypada w 2012 roku oraz 111. rocznicy premiery “Wesela” na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie. Będzie to wydarzenie wyjątkowe, gdyż równocześnie będzie “się działo” na żywo w studio z udziałem publiczności i na antenie radia.

 

“Dla Radia Kraków jest to najważniejsze i najtrudniejsze przedsięwzięcie programowo-artystyczne w 85-letniej historii. Nie jest ono finansowane ze środków abonamentowych. W tym wypadku całość kosztów pokrywana jest przez sponsorów – podkreśla Marcin Pulit, redaktor naczelny, prezes zarządu Radia Kraków. – Z okazji jubileuszu chcemy naszym słuchaczom powiedzieć, że Radio Kraków jest rozgłośnią, która daje ofertę na najwyższym poziomie – coś, czego nie znajdą w innych mediach. W ten sposób chcemy przekazać, ze warto płacić abonament. Wówczas podobnych przedsięwzięć będzie więcej”.

 

Anna Polony, która w “Weselu” Stanisława Wyspiańskiego była już Haneczką, Isią i Rachelą, a w radiowej adaptacji dramatu wcieli się w postać starościny Kliminy, tak mówi o sztuce: – Cała perfidia autora polega na tym, że w strukturze szopkowego przedstawienia umieścił problemy tak ważne i istotne dla naszego narodu, ważne dla każdego człowieka, który jest Polakiem. To zderzenie jest wstrząsające.

 

Słuchowisko to najambitniejsza forma radiowa wykorzystująca wyłącznie głos lektora i aktorów, muzykę i efekty akustyczne. To teatr dźwięku i wyobraźni, przez Zbigniewa Herberta nazwany “sztuką na głosy”. – To jest sztuka niezwykła – mówi Andrzej Seweryn. – Teatr radia wydaje mi się zjawiskiem przeważnym. Jest to sztuka, która jak już niewiele z pozostałych sztuk, zmusza do myślenia, zmusza do udziału… aktywnego udziału słuchacza w przedstawieniu, w słuchowisku. Rozwija jego wyobraźnię, a nie narzuca jej tak, jak narzuca jej cała kultura obrazu w obecnym świecie. Uważam, ze teatr radia ma przed sobą niezwykłą przyszłość.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko