NIEZALEŻNA AUDYCJA LITERACKA „SZKIEŁKO I OKO”
( materiał nadesłany z redakcji „ Szkiełko i Oko”)
Niezależna Audycja Literacka „Szkiełko i Oko” powstała w 2009 roku z inicjatywy dyrektor Ośrodka Kultury Ochoty Bożeny Majewskiej. Opiekę nad nami objął Marek Ławrynowicz, pisarz (w owym czasie członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich), wieloletni stały współpracownik Pierwszego i Trzeciego programu Polskiego Radia, autor powieści tłumaczonych na niemiecki, rosyjski, ukraiński, czeski (obecnie na francuski), słuchowisk radiowych (laureat nagrody za oryginalny scenariusz słuchowiska na festiwalu „Dwa teatry” w Sopocie), scenariuszy filmowych (serial ”Blondynka” wspólnie z Andrzejem Mularczykiem), w latach 2007-2009 redaktor naczelny kwartalnika „Wyspa”.
Kiedy zaczynaliśmy „Szkiełko i Oko” miało charakter warsztatów radiowych, przygotowujących do tworzenia cyklicznej audycji o charakterze literackim. Po zrealizowaniu trzech pierwszych audycji złapaliśmy bakcyla i od stycznia 2010 „Szkiełko i Oko” jest regularnie ukazującą się, comiesięczną trzydziestominutową audycją o charakterze literackim. Stałymi formami w audycji są: rozmowy o aktualnie ukazujących się książkach; rozmowy z wybitnymi twórcami literatury polskiej, z wydawcami (Beata Stasińska, Paweł Szwed, Joanna Wajs), znaczącymi krytykami literackimi (Maria Jentys, Leszek Bugajski) oraz osobami związanymi z szeroko pojętą literaturą jak dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, czy redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” i „Wyspy” Piotr Dobrołęcki. Stałą pozycją audycji są również prezentacje wierszy i krótkich utworów prozą autorów najmłodszego pokolenia, dla których jest to niekiedy debiut literacki.
Z audycją stale współpracuje aktor Andrzej Ferenc, bardzo ceniony interpretator prozy i poezji współczesnej, laureat „Złotego mikrofonu”.
Audycje realizujemy w profesjonalnym studiu w Ośrodku Kultury Ochoty, stałym realizatorem jest Paweł Pękalski.
„Szkiełko i Oko” zorganizowało też konkurs literacki dla młodych autorów (jury przewodniczył Eugeniusz Tkaczyszyn – Dycki), którego efektem jest książka: „Co powiesz na małą czarną… egzaltację?”. Warszawscy laureaci konkursu weszli do zespołu przygotowującego audycję.
Nasz zespól stanowią ludzie z pasją do literatury i radia. Audycje przygotowują:
Agnieszka Goszczycka – sekretarz redakcji, absolwentka filologii polskiej.
Anna Sobieska – dr. nauk humanistycznych, pracownik Polskiej Akademii Nauk
Michał Dąbrowski – pisarz i poeta, autor głośnej powieści „Dłoń”, absolwent kulturoznawstwa.
Katarzyna Plichta – Szwarc – poetka, filmowiec, absolwentka Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej
Ignacy Strączek – pisarz, absolwent etnografii.
Agnieszka Bryndza – Stabro – pisarka i poetka, tegoroczna absolwentka kulturoznawstwa.
Monika Pomijan – pisarka i poetka, studentka kulturoznawstwa.
Karolina Onufrowicz – studentka socjologii.
Oczywiście nie poprzestaniemy na tym. Na rok 2012 planujemy m.in.:
- Rozszerzenie obecności audycji w mediach: stacje radiowe naziemne i internetowe, rozgłośnie polonijne na całym świecie.
- Rozszerzenie obecności audycji przez Internet3.Utrzymanie comiesięcznego cyklu produkcji i emisji audycji.
- Portale internetowe poświęcone literaturze
- Instytucje kultury, biblioteki, domy kultury
- Indywidualni odbiorcy: pisarze i poeci, środowiska literackie na terenie całego kraju.
- Utrzymanie comiesięcznego cyklu produkcji i emisji audycji.
- Próba stworzenia drugiej krótszej (10 min.) audycji, poświeconej nowościom wydawniczym ukazującej się co dwa tygodnie, a docelowo co tydzień.
- Podjecie prób tworzenia krótkich audycji telewizyjnych o charakterze literackim.
Ośrodek Kultury Ochoty, Warszawa ul. Grójecka 75 oraz Niezależna Audycja Literacka „Szkiełko i Oko” (www.szkielkoioko.com) zapraszają osoby zainteresowane literaturą
na warsztaty radiowe, poświęcone tworzeniu cyklicznej audycji radiowej.
Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.
Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy: szkielkoioko1@tlen.pl