To już rok- listy od Czytelników i Przyjaciół

0
234

To już rok- listy od Czytelników i PrzyjaciółOlga Boznańska

 


Warszawa, 29 września 2011 r


Drogi Bogdanie!

Przeszło rok temu, nad Zalewem przy zimnym piwie stosownym w upalny lipcowy dzień z pewnym niedowierzaniem słuchałem Twoich planów uruchomienia witryny internetowej poświęconej kulturze, literaturze, pisarzom, książce polskiej i warunkach jej tworzenia i rozpowszechniania. Ale zaledwie kilka miesięcy później, rok temu, portal ujrzał światło dzienne, zaczął rosnąć i energicznie rozpychać się łokciami w tłumie innych portali tego typu. A że łokcie miał silne – przepchał się do pierwszego szeregu. Spośród innych wyróżnia go i to, że jest ekumeniczny, nie zważa na przynależność organizacyjną, poglądy polityczne i pozostałe duperele psujące nasze życie kulturalne i w ogóle społeczne. Przypomina też prozaików i poetów, którzy stanowią o randze współczesnej literatury polskiej, a którzy z wielka szkodą dla kultury zostali zapomniani.  Stara się też uczciwie relacjonować to, co dzieje się w naszej kulturze i literaturze, ukazywać zjawiska i nazwiska. Słowem – stał się ważnym elementem naszego życia kulturalnego. Jedno jest w nim niedobre – jego redaktor naczelny, który nęka autorów telefonami, listami, ucieka się do gróźb, szantaży i przekupstwa, byle by tylko wymusić na nich przysłanie wiersza, opowiadania, recenzji, szkicu itd. Rzecz jasna, o Tobie mówię. Ale trudno, rób tak dalej, na naszą i swoją sławę i chwałę.

Serdecznie Cię ściskam – Marek

 „Gratulacje od Śliwonika”


Jeździliśmy kilkakrotnie z żoną do pensjonatu państwa Wrocławskich w Kątach Rybackich. Bohdan Wrocławski, któremu się powiodło dzięki zasługom własnym, traktował gościnność dosłownie. Gość to gość. Nie obciążano go kosztami

W czasie spacerów, posiłków i przebywania pod jednym dachem, znajdowało się czas na rozmowy. O wszystkim, ale głównie o literaturze. Nie były to chaotyczne gaworzenia o poezji, ale poważne oceny, osądy siebie i innych, bo czas przedszkola poetyckiego już dawno minął.

Takie spotkania były nieocenione, bo dodawały otuchy i podtrzymywały wiarę w to, co się robi i jest to zjawisko beznadziejnie trwałe.

Nie było pism literackich, w którym poeta mógłby się drukować. Narzekaliśmy, aż któregoś dnia powiedziałem, że pisarz istnieje nie wtedy, kiedy pisze genialne wiersze, ale kiedy ma własną gazetę. Znam to z doświadczenia. Bohdan napomykał w rozmowach, że stać go na wydawanie pisma.

No nie gadajmy, tylko bierz się do roboty.

I Wrocławski do roboty wziął się. Ja deklarowałem gotowość pisania za darmo.

Bohdan z właściwym sobie rozmachem i twórczą inteligencją rozwinął pomysł i założył    gazetę internetową. Właśnie minął rok od powstania portalu, który odwiedziło ćwierć miliona osób. I cóż tu dodać? Ściskam Cię Bohdanie i życzę Tobie i zdolnym współpracownikom inwencji i wytrzymałości. Ten portal w historii literatury będzie ważnym dokumentem.

.

29.09. 2011.                                                       Roman Śliwonik

 

 


 


To już rok? Nie do wiary! W czasie poprzedniej Warszawskiej Jesieni Poezji rozmawialiśmy z Bohdanem Wrocławskim o początkach Portalu… A tu dziś tyle artykułów, wierszy, Czytelników. Ile tekstów nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie Pisarze.pl! Cieszę się, że mogłem być jednym z pierwszych autorów, którzy włączyli się do współpracy.

Życzę więc Bohdanowi Wrocławskiemu i Jego niestrudzonej ekipie redaktorsko-autorskiej sił na długie lata w wydawaniu tego internetowego pisma literackiego, jakże potrzebnego polskiej kulturze, pisarzom, poetom, krytykom, czytelnikom – słowem nam wszystkim.

Stefan Jurkowski


 Warszawa,  30.09.2011

Bohdan Wrocławski

Redaktor naczelny

Portalu artystyczno-literackiego Pisarze.pl

Drogi Bohdanie, Szanowny Redaktorze,

W pierwszą, bardzo udaną rocznicę  założenia  portalu  artystyczno-literackiego Pisarze.pl, składam Tobie oraz współpracownikom najszczersze gratulacje.  W czasie dla kultury niełaskawym  portal Pisarze.pl stał się forum dla ludzi światłych, zatroskanych  lekceważeniem największego naszego narodowego dobra, jakim od wieków były i powinny być nadal artystyczne wartości. Ten portal jednoczy twórców  i broni ich przed skazaniem na samotność z racji braku  miejsc, gdzie mogliby zamieścić swoje przemyślenia jako intelektualne  ogólnoeuropejskie  dobro.

Z wyrazami  najgłębszego szacunku –

Aleksander Nawrocki

Redaktor naczelny miesięcznika POEZJA dzisiaj,

główny organizator  Światowych Dni Poezji pod patronatem UNESCO

oraz Festiwali Poezji Słowiańskiej

 


 

Pan  B o h d a n  W r o c ł a w s k i

redaktor naczelny

Portal artystyczno – literacki Pisarze pl

 

Już rok tworzony przez Pana portal służy wszystkim, którzy potrzebują kontaktu ze sztuką. Gratuluję!

Niezmiernie ważne jest również i to, że Wasza propozycja wypełnia lukę, która pojawiła się w wyniku różnych zawirowań. A dzięki portalowi polska literatura przekracza granice, zarówno te jeszcze istniejące, jak również wszelkie inne bariery, trafiając do czytelników w różnych zakątkach świata.

Z okazji pierwszego jubileuszu życzę całemu zespołowi wielu kolejnych, równie udany lat, wciąż nowych pomysłów i uporu w pokonywaniu wszelkich przeciwności.

Z najlepszymi pozdrowieniami

 

dr Zbigniew T. Szmurło

redaktor naczelny

Tygiel – kwartalnik elbląski

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko