Poetycki maj nad Wilią

0
154


Drodzy Państwo, Przyjaciele!

Przesyłam poniżej i w załacznikach informacje na temat rozpoczynających się w Wilnie

XVIII Międzynarodowych Spotkań Poetyckich „Maj nad Wilią”,

w tym roku pod hasłem ZROZUMIEĆ MIŁOSZA

Wilno – Szetejnie – Wilno, 29 maja – 2 czerwca 2011

Rok 2011 jest Rokiem Czesława Miłosza. W 18-letniej historii Międzynarodowych Spotkań Poetyckich „Maj nad Wilią” dwukrotnie nawiązywaliśmy do twórczości naszego Rodaka, w tym za jego życia. Planujemy uczcić jubileusz jego urodzin w szczególny sposób. Hasłem przewodnim festiwalu będą słowa: Zrozumieć Miłosza, tj. zrozumieć współcześnie jego twórczość, ale i skomplikowany los, uwarunkowania, w jakich przyszło mu żyć.

Będziemy się zastanawiać nad tym na konferencji naukowej, w gronie ludzi, którzy poznali Miłosza, badaczy jego spuścizny, nie tylko wśród Polaków, ale i Litwinów, przedstawicieli innych narodowości w Wilnie. Podczas konferencji  chcielibyśmy zaproponować następujący temat do dyskusji: Czy w dzisiejszych realiach jest miejsce na zniewolony umysł?

Będziemy też rozprawiać, na czym polegały powroty Miłosza na Litwę, jak postrzegał on Polskę i Litwę, jaki miał stosunek do małych ojczyzn.

Chcemy ukazać, jak poezja Miłosza inspiruje współczesnych poetów i pisarzy. Dla młodych uczestników przedsięwzięcia, przewidziany jest konkurs z zakresu wiedzy o nobliście, jak też tradycyjny Konkurs Młodego Wiersza o Laur Czeladnika Poezji.

Spotkaniom towarzyszą imprezy koncerty poezji śpiewanej artystów polskich i litewskich, inscenizacje aktorskie, wystawy.

Szczególnie ważne będą dwie wystawy – fotograficzna pt. Powroty Miłosza, nad którą zgromadziliśmy często nieznane zdjęcia poety, robione podczas jego pobytów na Litwie – z różnych zbiorów. I druga – Inspirowane Miłoszem, polsko-litewska wystawa malarska, na której współcześni malarze dwóch krajów przestawią swe medytacje z Doliny Issy, jak też nawiążą do metafizyki utworów noblisty.

Będziemy chodzić dawnymi jego tropami. A starając się zrozumieć Miłosza, być może nam się uda zrozumieć siebie.

Zapraszam serdecznie, o ile drogi zaprowadzą w tym czasie do Wilna.

Z pozdrowieniem znad Wilii

Romuald Mieczkowski

 

 

PROGRAM

 

Niedziela, 29 maja

Przyjazd gości z zagranicy (w ciągu całego dnia). Spotkania w PGA „Znad Wilii”, wycieczki literackie.

13.00 – Msza św. w kościele Franciszkanów (z liryczną refleksją, inspirowaną twórczością Czesława Miłosza).

17.00 – Otwarcie polsko-litewskiej wystawy malarstwa Inspirowane Miłoszem (22 czołowych artystów malarzy z Polski i Litwy). PGA „Znad Wilii. Ul. Isganytojo 2/4.

 

Poniedziałek, 30 maja

9.15 – Inauguracja festiwalu przy pomniku Adama Mickiewicza.

9.30-11.00 – „Poznajmy się!” – Przedpołudnie Jednego Wiersza Gości MSP w podwórzu (lub w Sali Filaretów) Muzeum-Mieszkania A. Mickiewicza. Powitanie uczestników Spotkań przez przedstawicieli Ambasady, Konsulatu Generalnego RP oraz Instytutu Polskiego w Wilnie, Związku Pisarzy Litwy oraz organizatora przedsięwzięcia.

11.00-11.30 – Zwiedzanie Muzeum-Mieszkania Adama Mickiewicza.

15.00 – Otwarcie wystawy fotograficznej Powroty Miłosza. Konferencja pt. Czy w dniu dzisiejszym jest miejsce na zniewolony umysł? – o odpowiedzialności artystów, ważkości ich głosu w postawach obywatelskich – w siedzibie Ambasady RP, Pałac Paców.

Czynne będzie stoisko z książkami uczestników Spotkań i wydawnictw „Znad Wilii”.

 

Wtorek, 31 maja

8.00 – Wyjazd do Szetejń, trasa: Kowno-Kiejdany-Datnów-Świętobrość. Uczestniczą goście, literaci miejscowi, przedstawiciele mediów.

10.00-12.00 – Zwiedzanie Starówki Kowieńskiej.

14.30-17.30 – Zwiedzanie Kiejdan, Świętobrości.

18.00-21.00 – Majówka poetycko-muzyczna w Dolinie Issy. Szetejnie nad Niewiażą.

 

Środa, 1 czerwca

9.30 – Rozmowa na tematy translatorskie i współpracy literatur w Związku Pisarzy Litwy. Uczestniczą goście zagraniczni i polscy poeci Wilna.

11.00-14.30 – Śladami Miłosza w Wilnie. Wycieczka literacka.

17.00 – Z pamięcią o Celi Konrada – Środa Literacka na podwórzu lub w unickiej cerkwi św. Trójcy. IV Turniej Jednego Wiersza Młodych o Nagrody Czeladnika Poezji.

19.00 – Biesiada Poetów, Malarzy, Muzyków i ich Przyjaciół. Koncert „Wielokulturowe barwy miasta nad Wilią”. PGA „Znad Wilii”.

 

Czwartek, 2 czerwca

11.00 – konferencja prasowa.

Odjazd gości zagranicznych (w godzinach popołudniowych).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko