Jerzy Granowski: Pocztówki dobre nie tylko do podróży

0
110

Jerzy Granowski

Pocztówki dobre nie tylko do podróży

 

Dalekobieżna seria wydawnicza “grupy poetyckiej WARS” wydała kolejny tomik poezji, tym razem “Pocztówki” sosnowieckiej poetki Ewy Willaume-Pielki. Jeszcze pachnący farbą drukarską tomik otrzymałem od poetki za pośrednictwem Piotra Goszczyckiego, który go redagował. Tomik Ewy Willaume-Pielki wydany jest w małym, wygodnym formacie i zmieści się w kieszeni lub torebce. Czytając “Pocztówki” można odizolować się od otaczającej nas rzeczywistości, często szarej i burej.

 

 

Poetka Marta Eleonora Gajewska – w słowie wstępnym, pt. “Pocztówki z podróży”

pisze, m.in.: “W drogę po nieznanych zakątkach zaprasza nas Ewa Willaume-Pielka. Przygotowana do wielu postojów, zaopatrzona w kartkę i pióro, by nie przegapić ani jednego z ulotnych momentów. “Do raju ma daleko”, bez obaw jednak wsiada do lokomotywy życia. Wprawdzie obawia się ekspansji maszyn, “aparatów, techniki”, ma jednak odwagę przejąć kierowanie kolejnym poetyckim wagonem. (…) Wśród pocztówek wysłanych tu i ówdzie znajdziemy widoki na miesiące wojenne, jesień o kolorze charyzmy, wiosnę, podróż z Idolem czy rozmowę z pacjentami (…)”.

 

Moje podróże

Moja radość jest wielka

– doskonale wiesz,

Gałczyński zachwycał mnie zawsze

i teraz też.

Szczególnie, gdy na plecach diwy

była, jak aksamit skóra

a ona, może kiedyś,

też bywała na Mazurach.

 

Ale niech tylko zakwitną

bzy i jaśminy

pojadę, gdzie Kraków

z Plantami – jedyny

i zaczarowaną dorożką

odjadę drogi szmat

tam –

gdzie lepszy świat.

 

 

Zatem zabierając tomik ze sobą, czas podróży upłynie szybciej w przyjemniej atmosferze poezji. Dodam jeszcze, że ilustracje zawarte w książeczce są autorstwa autorki, która poza pisaniem także maluje…

 

Ewa Willaume-Pielka urodziła się w Poznaniu na krótko przed wojną. Mieszka w Sosnowcu. Przez długie lata pracowała jako nauczycielka pielęgniarstwa, następnie jako dyrektor liceum. Wiersze zaczęła pisać w 1982 roku dla potrzeb uroczystości szkolnych, a po wypadku samochodowym i przejściu na rentę inwalidzką (1984) stały się dla niej swoistym preparatem leczniczym. Publikuje w periodykach i wydawnictwach zawodowych oraz w Krajowym Magazynie Pielęgniarki i Położnej. Jest laureatką kilku konkursów poetyckich. Poza “Pocztówkami” ukazały się tomiki wierszy zatytułowane: “Z życia wzięte” (1996), “Cztery pory roku” (2001), “Życie to nie teatr” (2008), “Moje wędrowanie” (2010)

oraz “Bez profitów” (2011).

 

Pocztówki” – Ewa Willaume-Pielka

Wydawca: – Komograf Warszawa 2011

Redakcja: Piotr Goszczycki – grupa poetycka WARS

Wstęp: Marta Eleonora Gajewska -“Pocztówki z podróży

Format: 10,5 x 14,5 cm

Stron 40

Okładka miękka

ISBN 978-83-62769-02-5

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko