Zbigniew Ikona Kresowaty - Donosy Kulturalne
z Wrocławia

 

 

Capitol WROCŁAWw sierpniu, sierpień w Capitolu. Od dziś kupisz bilety

2017-07-25 

Potańcówki, Czytanie na dywanie, a także zwiedzanie teatru z przewodnikiem proponuje wrocławianom i turystom Teatr Muzyczny Capitol. Teatr kończy wakacje i zaprasza na do odwiedzani, oglądani, korzystania.

Dla starszych tańce, dla młodszych czytanie

W ofercie Capitolu propozycje dla każdej grupy wiekowej. Potańcówki na Podwórku odbywać się będą w każdą sobotę sierpnia, w niedziele zaś zwiedzanie budynku teatru. W środowe poranki ćwiczymy jogę, a we wtorki czytanie dla przedszkolaków.

  • Zielony Taras: Seanse relaksacyjne godz. 18.30. Bilet 2 zł.
  • Czytanie na Dywanie: 8, 22 i 29 sierpnia o godz. 9.30. Wstęp bezpłatny, wymagana wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 71 789 04 51
  • Joga: 2, 9, 16, 23, 30 sierpnia o godz. 7.30. Bilet 5 zł.
  • Potańcówki przy muzyce na żywo: 5, 12, 19 i 26 sierpnia o godz. 17. Bilety 30 i 40 zł.
  • Zwiedzanie teatru dla gości indywidualnych: 6, 20 i 27 sierpnia o godz. 13.30 i 15. Bilet kosztuje 6 zł.

Od 1 sierpnia będzie można kupić bilety nie tylko na sierpniowe atrakcje, ale też na wrześniowe spektakle Capitolu (m.in. „Rat Pack" i „Dżob”), a także pierwszą część biletów na okołopremierowe, październikowe spektakle „Makbeta” w reż. Agaty Dudy-Gracz. 

W sierpniowe niedziele Teatr Muzyczny Capitol zaprasza na zwiedzanie teatru gości indywidualnych. Bilet na wycieczkę po Capitolu kosztuje 6 zł i można będzie go kupić w kasie i online.

Teatr zaprasza również grupy zorganizowane (min. 26 osób) - w dowolnym terminie, ale tylko po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (71 789 04 52).

Wycieczka po teatrze trwa nieco ponad godzinę, zwiedzający wchodzą na scenę i za kulisy, na widowni odkrywają „pułapki na echo" i tajemniczy rząd drzwiczek pod sufitem, dowiadują się, czym pokryte są ściany teatru, zaglądają do garderoby, poznają sekret klatki nożycowej, i oczywiście robią sobie selfie.

 

 

Konkurs literacki MIckiewiczowski dla młodzieży organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza

(jeszcze trwa)

konkurs MICKIEWICZAJesienią 2017 roku w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się Festiwal Tradycji Literackich, którego pierwsza edycja nosi podtytuł: Rozdział I: Mickiewicz / Różewicz. W ramach tego wydarzenia przygotowany został konkurs literacki dla młodzieży. Wyróżnione teksty zostaną wydane w formie książkowej.

Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie tekstu inspirowanego nieistniejącą książką science-fiction Adama Mickiewicza zatytułowaną „Historia przyszłości”. To grupa utworów znanych z zachowanych we fragmentach autografów, relacji słuchaczy bądź czytelników. Badacze naliczyli aż sześć wersji, różniących się od siebie czasem akcji, sposobem prowadzenia narracji, przynależnością gatunkową, językiem. W samej historii „Historii przyszłości” jest wiele niewiadomych, domysłów, zagadek i naukowego wróżenia z fusów.

 Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do młodzieży w wieku od 14 do 18 lat. Każdy uczestnik może nadesłać jeden tekst (poezja, proza lub dramat), którego długość nie przekracza 18000 znaków ze spacjami (czyli 10 stron znormalizowanego maszynopisu). 

Zgłoszenia należy przesłać do 27 lipca 2017 roku na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Oceniając zgłoszone prace, jury weźmie pod uwagę ich oryginalność i poziom artystyczny, szczególnie przy tym zwróci uwagę na autorskie ujęcie hasła przewodniego konkursu. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej do 20 sierpnia 2017. Zwycięskie teksty zostaną wydane w formie książkowej, zaś nagrodzeni młodzi autorzy zostaną zaproszeni na specjalne warsztaty pisarskie. 

Zobacz: strona www organizatora

 

 

Kino pod chmurką Rynek w-w [GDZIE i KIEDY]

2017-07-19 

Przed nami letnie wieczory, które można spędzić oglądając filmy w plenerze. A kin na powietrzu tego lata nie brakuje. Oglądać za darmo można zarówno klasykę jak też nowości prosto z festiwali filmowych.

Na wygodnych leżakach, w miłych okolicznościach i towarzystwie możemy zasiąść na Wyspie Słodowej, w Przestrzeni na Padarewskiego, plenerowe kino uruchomiono też na Lipie Piotrowskiej.  W sierpniu, przez 10 dni, podczas festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, codziennie seans na wielkim ekranie w Rynku.

Kino na Wyspie Słodowej

Od trzech lat w wakacyjne weekendy organizatorzy zapraszają do kina plenerowego na Wyspie Słodowej. Seanse wakacyjne odbywają się w piątki, soboty oraz w niektóre niedziele. W programie – bardziej i mniej znane filmy fabularne i dokumenty oraz filmy prezentowane na najważniejszych festiwalach. Na widzów czekają wygodne miejsca siedzące, a seanse są bezpłatne.

Wielki ekran w Rynku

Jak co roku, podczas festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty nie zabraknie pokazów na dużym ekranie na rynku. Bezpłatne pokazy codziennie, od 3 do 13 sierpnia o godz. 22.00W programie kilka najważniejszych filmów ostatniego roku, a także klasyka polskiego kina. 10 sierpnia zespół Jerzego Rogiewicza zagra na żywo do klasycznego polskiego filmu Halka w reżyserii Konstantego Meglickiego.

 

 

Wystawa „Elewator sztuki” w Galerii Miejskiej

Wystawa ELEWATOR2017-08-01 

Od 7 lipca w murach Galerii Miejskiej przy ul. Kiełbaśniczej 28 we Wrocławiu trwa wystawa prac - będzie można zobaczyć prace artystów związanych z Kotliną Jeleniogórską. W prezentacji „Elewator sztuki” bierze udział 14 twórców. Wystawa potrwa do 19 sierpnia, wstęp jest wolny.

Przygotowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu wystawa „Elewator sztuki” jest dowodem istnienia specyficznego krajobrazu kulturowego Karkonoszy. Jej celem jest prezentacja różnorodności, ale też spoistości tego wielokulturowego kręgu artystycznego, formowanego przez postaci, które na przestrzeni ostatnich dekad, w różnych okresach swojego życia związane były z Kotliną Jeleniogórska.

Miejscem zmagającym się z przypisanym do niego pojęciem południowo-zachodniej prowincji Polski, w którym silne są wciąż ślady odmiennych kultur, oddziałujących do dziś na żyjących tu twórców.

– „Elewator sztuki” jest wystawą artystów Kotliny Jeleniogórskiej. Obszar ten od wielu dziesiątek lat jest miejscem, gdzie żyją i tworzą wielkie kolonie artystyczne. Tworzyli tam przecież nawet klasycy polskiej sztuki, jak choćby Wlastimil Hofman. Poprzez wystawę chcemy poszukać odpowiedzi na pytanie, na czym polega „genius loci” tego obszaru, jak to interesujące otoczenie wpływa na artystów oraz ich dzieła. Myślę, że wystawa poprzez swoją różnorodność jest bardzo interesująca, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z nią do 19 sierpnia. Na pewno każdy będzie mógł poczuć magię tego regionu – o charakterystyce wystawy opowiada jej kurator, Mirosław Jasiński.

 

Nowa biblioteka na dworcu otwarta

biblioteka na dworcu112017-05-24

20 tys. woluminów, audiobooku, gry planszowe oraz kolekcja ponad 1.5 tysiąca komiksów manga – to między innymi znalazło się w ofercie nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, którą w piątek, 12 maja oficjalnie otwarto na pierwszym piętrze dworca Wrocław Główny.

Biblioteka swoje drzwi dla czytelników otworzy o godzinie 16, wcześniej nastąpiło uroczyste otwarcie. Uczestniczył w nim m.in. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Donna Schreder, prezydent organizacji bibliotekarzy IFLA i Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Wsród zaproszonych byli również architekci, którzy zaprojektowali wygląd nowej biblioteki.  - Nie jest to może pierwsza biblioteka na dworcu w Polsce, ale na pewno jest najładniejsza - zachwalał dyrektor Andrzej Ociepa. 
Wtórował mu prezydent Wrocławia. - Do niedawna, byliśmy Światową Stolicą Książki. Taki
tytuł zobowiązuje. Dlatego też staramy się, aby we Wrocławiu było udostępnianych coraz więcej miejsc takich jak to, znajdujących się bliżej ludzi. Zachęcających nie tylko do wejścia i wypożyczenia książki, ale do
uczestnictwa w kulturze i pozostania na dłużej. Jestem przekonany, że otwierana właśnie filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, multimedialna, ale jednocześnie z domowym klimatem, stanie się jedną z takich przestrzeni. Miejscem do poczytania, skorzystania z Internetu, ale też spotkań z ciekawymi ludźmi i
wspólnego spędzenia czasu - mówił Rafał Dutkiewicz. Na koniec, jak na takie miejsce przystało, prezydent odczytał najmłodszym uczestnikom otwarcia wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima. 

 

Pin It