Zbigniew Ikona Kresowaty - Donosy Kulturalne
z Wrocławia

 

 

 

 

„Magical Dreams IV”, czyli realizm magiczny w Galerii Miejskiej

2018-09-05 

Wystawa cudow

Ponad 50 obrazów i rzeźb 37 polskich i zagranicznych artystów zakochanych w realizmie magicznym obejrzymy do 13 października w Galerii Miejskiej. Od 31 sierpnia rusza pełna fantazji wystawa „Magical Dreams IV” zorganizowana wspólnie z Bator Art Gallery i przeznaczona zwłaszcza dla tych, którzy lubią wykraczać poza granice wyobraźni. 

Magia dla wszystkich

Wystawa pod zbiorczym tytułem „Magical Dreams” ma już swoją czwartą edycję, co jest też dowodem na to, jak wielką popularnością, zarówno wśród artystów, jak i publiczności cieszą się dzieła, które powstały w nurcie realizmu magicznego.

– Kierunek wymaga od twórców nie tylko doskonałego warsztatu, ale również fantazji, kreatywności i rozmachu. To niezwykle trudny wybór drogi artystycznej, obnażający wszelkie niedoskonałości, nietolerujący banalności, szablonowości, a przede wszystkim przeciętności – podkreśla Katarzyna Bator, która jest jedną z pomysłodawczyń wystawy.

Prace artystów z całego świata

Obrazy i rzeźby zaproszonych tym razem twórców z Polski, Niemiec, Austrii, Danii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Meksyku i Stanów Zjednoczonych skrzą się feerią barw, symboli, wątków, dla których inspiracją stały się mity, legendy, baśnie, astrologia, mitologia, spirytyzm, rozmaite religie. Wszystko wydaje się zawieszone między snem a jawą, zanurzone w świecie fantazji.

Na wystawie obejrzymy zarówno obrazy, jak i rzeźby. Zdumiewa znakomity warsztat ich twórców, staranność, perfekcja wykonania, dbałość o detale, interesująca tematyka i wreszcie materiały, z których wykonano dzieła (rzeźby np. z ceramiki, stali, mosiądzu).

 

 

OPERA WROCŁAWSKA

Opera cykleHasło „Niepodległa dla wszystkich” znajduje corocznie odzwierciedlenie w naszym repertuarze, w którym umieszczamy dzieła polskich kompozytorów, a także w organizowanych specjalnie wydarzeniach artystycznych, jak koncert „W stronę niepodległej” czy prezentacja dzieła zdobywcy nagrody Grammy Włodka Pawlika-Kantata „Myśląc Ojczyzna”.

8 września, 14.00, 16.00

Oprowadzanie po Operze w ramach cyklu „Jej wysokość Opera”, w trakcie którego pokażemy historyczny budynek naszego teatru z niecodziennej perspektywy zaplecza scenicznego, a także historyczny kontekst urbanistyczny, który najlepiej prezentuje się na dachu. Rezerwacja miejsc.

9 września,  12.00-15.00

„Perły i Pióra” – wyprzedaż garażowa kostiumów i rekwizytów ze spektakli. W ofercie m.in. stroje z polskich oper, jak Halka czy Straszny dwór. Jest ona okazją do nabycia i zapoznania się z bliska z kostiumami operowymi oraz do rozmowy z twórcami, krawcami, garderobianymi, a więc rzemieślnikami teatralnymi, dzięki którym opera posiada niezwykły klimat i niepowtarzalny styl.

15 września

 Dwa cykle edukacyjne dla dzieci:

11.00-12.00

„Paczka, pointa, piruet abecadło baletu” – warsztaty, podczas których nasi tancerze pokażą najmłodszym polskie tańce narodowe oraz sami zaprezentują układy choreograficzne z naszych spektakli. Rezerwacja miejsca.

16 września

12.00-13.00

„Koloratura i falset – od piosenki do arii” – warsztaty, na których dzieci poznają polskie pieśni patriotyczne, a  poprowadzą je soliści Opery Wrocławskiej w towarzystwie muzykolog Anny Wagner. Rezerwacja miejsca.

14.00, 16.00

 „Jej wysokość Opera”, w trakcie którego pokazany zostanie historyczny budynek naszego teatru wraz z dachem i opowiemy o ciekawostkach związanych z pierwszą powojenną inscenizacją Halki. Rezerwacja miejsca.

Organizator:

Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35, 50-066 Wrocław, Maciej Czekaj-Słowikowski, tel. 71 370 89 06, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

Basia Trzetrzelewska wystąpi we Wrocławiu w listopadzie

2018-09-05 

Jako jedna z nielicznych polskich artystek zrobiła karierę zagraniczną, śpiewane przez nią piosenki trafiały na czołowe miejsca list przebojów w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a płyty sprzedawały się w dwóch milionach egzemplarzy za oceanem. Wiosną tego roku Basia Trzetrzelewska wydała nowy album „Butterflies”, a 15 listopada będzie go promowała we Wrocławskim Centrum Kongresowym.   

Nie Barbara, po prostu Basia

Barbarę Trzetrzelewską wszyscy znają na świecie po prostu jako Basię. Polscy słuchacze pamiętają ją jeszcze z Alibabek i Perfectu, zagraniczni poznali już z grupy Matt Bianco i solowych płyt. Poznali i pokochali, bo ciepłego, a przy tym trzyoktawowego głosu polskiej wokalistki (który fani nazywają boskim) nie sposób pomylić z żadnym innym.

Nowa świetna płyta

Wróciła wiosną tego roku z nowym albumem „Butterflies”, który już zachwycił, a serwis allmusic.com ocenił go bardzo wysoko. Okazja do posłuchania piosenek z płyty już jesienią, bo 15 listopada Basia zaśpiewa we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

 

 

Premiera „Blaszanego bębenka” na początek sezonu w Capitolu

2018-09-05

blaszany bebenek w CapitoluDyrektor Teatru Muzycznego Capitol, Konrad Imiela podsumował mijający sezon, który rozpoczął się „Makbetem” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz i zapowiedział kolejny. Największych wydarzeniem będzie premiera „Blaszanego bębenka” na podstawie prozy Güntera Grassa. Reżyseruje Wojciech Kościelniak, premiera 6 października.

Bilety już w sprzedaży.

Wodewil na podstawie Grassa w Capitolu

W nadchodzącym sezonie 2018/2019 Capitol szykuje tylko jedną premierę na dużej scenie, za to będzie to, kto wie, czy nie najbardziej oczekiwany spektakl najbliższych kilku miesięcy. Wojciech Kościelniak po pięciu latach powraca do wrocławskiego teatru i wyreżyseruje tu muzyczne przedstawienie, o którym mówi nawet wodewil, którego scenariusz oparty jest na słynnej powieści „Blaszany bębenek” urodzonego w Gdańsku Güntera Grassa.– Moje motto jako dyrektora teatru – uwodzić formą, intrygować treścią idealnie się sprawdza w tym przypadku, bo „Blaszany bębenek” to świetna literatura dająca pretekst do muzycznej inscenizacji – przyznaje Konrad Imiela. Wtóruje mu Wojciech Kościelniak. – To literatura najwyższych lotów, dlatego takim wyzwaniem będzie tropienie sensów, poszukiwanie śladów, ciekawych fragmentów w książce i przedstawienie tego na scenie – mówi reżyser. 

O chłopcu, który nie chciał urosnąć

Roboczo mówi się o musicalu, ale trafniejszym określeniem jest spektakl muzyczny, a sam reżyser wspomina o wodewilu. – To będzie spektakl, który ma znamiona gatunku – będzie taniec, śpiew, sensowna, zrozumiała intryga, wybuch energii, który może też opowie o rzeczach mądrych – podkreśla Wojciech Kościelniak. Opowieść o dawnym Gdańsku i jego mieszkańcach poznamy z relacji głównego bohatera, a zarazem narratora Oskara Matzeratha, chłopca, który postanowił nigdy nie dorosnąć, a w wyniku splotu różnych okoliczności zatrzymał się na wzroście trzylatka zawsze dzierżąc w dłoniach prezent od matki – blaszany bębenek.

 

A. Kucińska z tintamareską

Oskara zagra Agata Kucińska na zmianę z Katarzyną Pietruską animując specjalnie na tę okazję skonstruowaną tintamareskę (złożoną z twarzy aktora wraz z doczepionym ciałem, odpowiednio mniejszym). Oprawę choreograficzną przygotowuje Ewelina Adamska-Porczyk, a scenografię, kostiumy i rekwizyty Anna Hadaj.

Premiera spektaklu 6 października w Teatrze Muzycznym Capitol.

 

 

Krzyżowa-Music. Music for Europe 2018

2018-07-30 

skrzypaczka dyr1To już 4. edycja festiwalu, którego pomysłodawczynią jest skrzypaczka Viviane Hagner – dziś także dyrektor artystyczna Krzyżowa-Music. Biorąc wiele razy udział w legendarnym festiwalu muzyki kameralnej Marlboro Music, dostrzegła drzemiący w Krzyżowej potencjał – na podobne wydarzenie w Europie. Marlboro Music powołali muzycy, zmuszeni do opuszczenia Europy na skutek prześladowań przez nazistów. Krzyżowa to z kolei ważne miejsce oporu przeciwko reżimowi hitlerowskiemu, które zyskało rozgłos jako centrum polsko-niemieckiego pojednania.

Warsztaty z mistrzami

Podczas festiwalu w Krzyżowej spotka się 37 wyselekcjonowanych młodych instrumentalistów („Juniorzy”) oraz 14 renomowanych muzyków („Seniorzy”). Młodzi, stojący przed międzynarodową karierą muzycy otrzymają szansę gry na równym poziomie ze światowej sławy artystami. Do takich wielkich nadziei muzyki klasycznej należą m.in. wiolonczeliści Anastasia Kobekina i Alexey Stadler – laureaci m.in. pierwszej nagrody na prestiżowym konkursie Tonali oraz wielu innych nagród.

O tegorocznym pzebiegu Krzyżowa-Music na konferencji prasowej we Wrocławiu mówili m.in. (od lewej): Aleksandra Królak-Wąsowicz – pełnomocnik zarządu Fundacji „Krzyżowa”, Bente Kahan – prezes Fundacji Bente Kahan, dyrektor Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wrocławiu, Matthias von Hülsen – dyrektor generalny Festiwalu Krzyżowa-Music i Tamara Chorąży – koordynatorka festiwalu Krzyżowa-Music

Skorzystają oni rówież z doświadczeń takich legend, jak urodzonego w Niemczech wiolonczelisty pochodzenia peruwiańsko-urugwajskiego Claudio Bohorqueza, który jest jednym z najbardziej pożądanych muzyków w swojej dziedzinie, altowiolisty i profesora w Wyższej Szkole Muzyki w Hanoverze Volkera Jacobsena czy wybitnego niemieckiego skrzypka Kolja Blachera, który koncertował z najlepszymi orkiestrami na całym świecie.

Polską frakcję muzyków reprezentować będą w tym sezonie: Adam Golka, wybitny amerykański pianista pochodzenia polskiego czy znakomity skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne, który od 2014 r. jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Co w repertuarze

Ponad 50 muzyków zgłębi kilkadziesiąt dzieł muzyki kameralnej. Choć wiele utworów jest już ustalonych, znaczna część programu zostanie opracowana podczas warsztatów w Krzyżowej i podana do wiadomości dopiero w dniu koncertu. W programie na pewno pojawi się Trio klarnetowe Johannesa Brahmsa oraz Kwintet smyczkowy Schuberta. Nie zabraknie też dobrze znanych dzieł takich kompozytorów, jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Ludwig van Beethoven.

Na 100 lat niepodległości

Zarówno podczas sympozjów naukowych, które będą wydarzeniami towarzyszącymi Krzyżowa-Music, jak i w czasie koncertów planowane jest włączenie do festiwalowego repertuaru utworów wybitnych polskich kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

 

 

Sztuka Wicekrólestwa Peru. Egzotyczna wystawa w Muzeum Narodowym

2018-06-05 

– Niech pancernik będzie z wami, bo nam szalenie przypadł do gustu – tak Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego zachęca do obejrzenia nowej czasowej ekspozycji „Sztuka Wicekrólestwa Peru”, nawiązując do jednego z arcydzieł – srebrnej kadzielnicy w formie zwierzęcia. – Wystawa to propozycja dla dzieci, dorosłych, znawców, laików, ciekawych świata – dodaje.

Dzieła sztuki przyjechały właśnie z Warszawy, gdzie wystawa była niedawno prezentowana. We Wrocławiu obejrzymy ją do 2 września, a kuratorka Justyna Guze zapewnia, że w stolicy Dolnego Śląska arcydzieła Wicekrólestwa Peru wyglądają zupełnie inaczej niż w stolicy, położono akcent na inne szczegóły.

Arcydzieła z Peru

Wspólny pozostaje natomiast mianownik, bo prezentowane 62 obrazy i 19 przedmiotów wykonanych ze srebra, które powstały na przestrzeni 300 lat (od chrztu ostatniego władcy inkaskiego do zakończenia okresu kolonialnego i proklamowania republiki w 1821 roku) stanowią zbiory peruwiańskiej rodziny Barbosa-Stern, która dzieła sztuki zaczęła gromadzić w 1966 roku.

Z miłości do sztuki kolonialnej

– Kolekcja zrodziła się z fascynacji moich rodziców – Eduarda Barbosy i Silvii Stern – sztuką kolonialną, a celem było podzielenie się jej bogactwem z resztą świata – mówi Aldo Barbosa-Stern, dyrektor Colessión Barbosa-Stern, posiadającej w Peru status kolekcji narodowej i do dziś pokazanej już w 100 miejscach na całym świecie. W czasach kiedy Eduardo i Silvia zaczęli gromadzić dzieła sztuki zainteresowanie tym okresem nie było jeszcze zbyt wielkie, a raczej małżonkowie kupowali obrazy najczęściej nie pochodzące z klasztorów czy kościołów, a raczej dewocjonalia z prywatnych domów, wydając na przedmioty zaoszczędzone pieniądze. Choć dziś świat zna założycieli Colessión Barbosa-Stern jako wytrawnych konserwatorów zabytków, Silvia Stern zaczęła studia w tym kierunku dopiero, gdy zafascynowała się sztuką, wcześniej zajmowała się oceną ryzyka dla firm. Kolekcja istotnie narodziła się z wielkiej miłości do sztuki.

 

 

 

Pin It