Zbigniew Ikona Kresowaty - Donosy Kulturalne
z Wrocławia

 

 

 

Opera Wrocławska wkracza w nowy sezon z „Borysem Godunowem”

do wiadomości 28-09-2017 r.

opera godunow 5 1     Na inaugurację sezonu artystycznego 2017/2018 na scenie Opery Wrocławskiej „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego. Partię tytułową wykona światowej sławy bas, solista moskiewskiego Teatru Bolszoj, Mikhail Kazakov. Za pulpitem dyrygenckim stanie Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery, który tuż przed tym otwarciem przypomniał, co kierowana przez niego scena muzyczna jeszcze zaproponuje widzom i jak się będzie modernizowała.

Plany premierowe na sezon 2017/2018 wrocławscy melomani poznali już w czerwcu br., 

Podczas podsumowania pracy teatru w poprzednim okresie, łącznie z planem modernizacyjnym obiektu. Dyrektor Nałęcz-Niesiołowski przypomnial jednak najważniejsze fakty z tym związane.

I tak w telegraficznym skrócie – na scenie wrocławskiej zobaczymy: w październiku – „Fidelio” Ludwiga van Beethovena; w listopadzie – „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, a pod koniec tegoż miesiąca – w ramach kolejnej edycji Festiwalu Opery Współczesnej – premiery „Immanuela Kanta” Leszka Możdżera oraz baletu „Eufolia/Ambula”; w grudniu – „Orfeusz i Eurydyka” Willibalda Glucka, „Kandyd” Leonarda Bernsteina; w marcu 2018 – balet „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa, opera Vincenzo Belliniego „I Capuleti e i Montecchi”, „Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego; w kwietniu – bajka dla dzieci „Mały Książę” Rachel Portman; w maju – balet Wieczór polski: Chopin (Koncert fortepianowy f-moll)/Karłowicz („Odwieczne pieśni”)/Penderecki („Te Deum”), „Zakaz miłości/Das Liebesverbot” Richarda Wagnera; w czerwcu, na koniec sezonu superwidowisko „Nabucco” Giuseppe Verdiego.

 

 

XIV Międzynarodowy Festiwal PAX ET BONUM PER MUSICAM 2017

od 06  do 08 - 10- 2017r.

Kolejna edycja festiwalu organizowana przez fundację PAX ET BONUM, na który złożą się trzy koncerty. Podczas pierwszego wystąpi Olena Matselyukh – lwowska organistka i pianistka. Jest solistką Domu Muzyki Organowej i Kameralnej we Lwowie. Ma na swoim koncie liczne koncerty we Francji, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii i w Polsce. Koncertowała między innymi z Krzysztofem Pendereckim. Drugi koncert poprzedzi spotkanie międzyreligijne Asyż we Wrocławiu, w wystąpi zespół Milo i Przyjaciele. Milo Kurtis – pomysłodawca MILO I PRZYJACIELE, niestrudzony poszukiwacz nowych brzmień, współzałożyciel Maanamu, członek m.in.: Osjan, Izraela, Voo Voo. Podczas trzeciego koncertu wystąpią Seweryn Mzyk – trąbka i Maciej Maszkiewski – organy. Seweryn Mzyk ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Brał udział w licznych konkursach. Na II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach w 2010 roku zdobył II Nagrodę (I nie przyznano) w kategorii trąbka. Maciej Maszkiewski, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 2012 roku pełni funkcję organisty w Archikatedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

 

 

Sezon 2017/2018 w WTW krótszy, ale pełny premier. Najpierw „Szaberplac, moja miłość”

od 28.09 – 01.10.2017

Sezon 2017 2018 w WTWSezon artystyczny 2017/2018 Wrocławski Teatr Współczesny zaczyna napisaną przez Szymona Bogacza na zamówienie teatru sztuką „Szaberplac, moja miłość”. Potem na deskach WTW jeszcze trzy inne prapremiery, a w połowie maja teatr czeka mała „rewolucja”. Ruszy od lat oczekiwany remont budynku WTW. W grudniu br. widzowie będą już mogli podziwiać jego efekty.

Zanim jednak WTW zamknie swoje podwoje na kilka miesięcy, już 29 września na Scenie na Strychu prapremiera sztuki „Szaberplac, moja miłość” w reżyserii Tanji Miletić Oručević. Potem widzowie zobaczą przedstawienie, którego scenariusz Weronika Szczawińska i Piotra Wawer napisali na podstawie tetralogii neapolitańskiej Eleny Ferrante „Genialna przyjaciółka”, oraz dwa dramaty nagrodzone wystawieniem na scenie WTW w II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU – czyli „Pidżamowców” Mariusza Sieniewicza i „Panią Furię” Grażyny Plebanek

 

„Szaberplac, moja miłość”

prapremiera: 29 września 2017, Scena na Strychu

– Ta sztuka ma związek z Wrocławiem z roku 1945 i z tym, co działo się w czasie po wojnie w Mostarze, w Bośni i Hercegowinie, z którego pochodzę i mam w związku z tą sytuacją osobiste doświadczenia – mówi , reżyserka spektaklu „Szaberplac, moja miłość”. – Znam przeżycia ludzi, wiem, co dzieje się z ich własnością zarówno podczas wojny, jak i czystek etnicznych.  Spektakl jest owocem bardzo długiej współpracy artystów, pochodzących z Bałkanów i z Wrocławia. Jest próbą przełożenia na język teatru ciekawego i wciągającego tematu, jakim jest szaber, przejmowanie czyjejś własności, w odniesieniu do czasów historycznych, jak i współczesności. Ilości tego, czego doświadczyli ludzie przeżyć wojennych ludzi w Europie - w historii i teraźniejszości. Wydaje się, ze w dzisiejszym materialistycznym świecie jest on bardzo aktualny – wyjaśnia Tanja Miletić Oručević, która magisterskie studia reżyserskie ukończyła w PWST w Krakowie, a doktoranckie – w Akademii Muzycznej i Teatralnej [JAMU] w Brnie i jest dziś jedną z ważniejszych reżyserek w Bośni i Hercegowinie. Od początku kariery interesuje ją dramaturgia współczesna, a od kilku lat także teatr dokumentalny. 

         Autorem tekstu, w dramaturgicznym opracowaniu Marka Fiedora, jest Szymon Bogacz, który opierając się na materiale dokumentalny, zuniwersalizował problem szabrownictwa. Scenografię do spektaklu zaprojektowała Maryna Wyszomirska, muzykę skomponował Szilárd Mezei, serbsko-węgierski twórca awangardowego jazzu, współpraca reżyserska i opracowanie muzyczne Piotr Łukaszczyk. W obsadzie aktorskiej zobaczymy: Beatę Rakowską, Katarzynę Pilichowską (gościnnie), Irenę Rybicką, Jolantę Solarz-Szwed, Macieja Kowalczyka, Przemysława Kozłowskiego, Krzysztofa Kulińskiego.

 

 

We Wrocławiu powstanie gabinet Tadeusza Różewicza

2017-09-03

Zakład Narodowy im. Ossolińskich wkrótce rozpocznie remont części pomieszczeń w kamienicy Pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w której od ponad roku działa Muzeum Pana Tadeusza. Dodatkowo w muzeum ma powstać gabinet Tadeusza Różewicza.

W latach 2014–2016 Zakład Narodowy im. Ossolińskich w kamienicy Pod Złotym Słońcem prowadził prace budowlane i aranżacyjne polegające na przygotowaniu wystaw i infrastruktury edukacyjnej Muzeum Pana Tadeusza. Z inwestycji wyłączona była część budynku zajmowana wówczas przez restaurację Złota (lewa witryna kamienicy od strony Rynku).

Planowane teraz prace remontowe mają dotyczyć właśnie części pomieszczeń na poziomie parteru i piwnicy, w których przed powstaniem muzeum znajdowała się restauracja. – Po drobnych przebudowach i aranżacji wnętrz w tych pomieszczeniach znajdą się m.in. księgarnia, pracownie muzealne, sala konferencyjna, magazyny czy dodatkowe szatnie. Ossolineum otrzymało już pozwolenie na budowę, trwają prace nad zabudżetowaniem inwestycji – informuje Marcin Hamkało, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wkrótce zmieni się także oferta muzealnej księgarni i sklepiku z pamiątkami, lepsza będzie również dostępność projektów edukacyjnych i artystycznych. 

Ponad 52 tys. odwiedzających w rok

Muzeum działa od kwietnia 2016 r. i cieszy się większym niż oczekiwano zainteresowaniem – w pierwszym roku funkcjonowania odwiedziło je ponad 52 tys. gości. W związku z tym Ossolineum postanowiło zwiększyć funkcjonalność budynku.

– Liczymy, że prace ruszą na przełomie 2017 i 2018 roku i potrwają kilka miesięcy. Kosztorysy są jeszcze w opracowaniu, ale już wiadomo, że budżet inwestycji nie przekroczy kilkuset tysięcy złotych. Zakładamy, że nowe pomieszczenia Muzeum Pana Tadeusza będą udostępnione już w przyszłym roku – dodaje Marcin Hamkało.

Gabinet Tadeusza Różewicza w pierwszej połowie 2018 r.

Równolegle trwają w Muzeum Pana Tadeusza prace nad przygotowaniem wystawy stałej poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi. Po otrzymaniu w roku 2014 w darze od gminy Wrocław archiwum poety, które zostało zakupione od rodziny Różewicza i przekazane Ossolineum w celu ochrony, opracowania i upamiętnienia jego życia i dorobku artystycznego – specjaliści Zakładu Narodowego pracują nad przygotowaniem ekspozycji i programu edukacyjnego poświęconego autorowi „Kartoteki”.

 

 

Podaruj książkę, która może zmienić świat dzieci z Gwinei [OSTATNIE DNI ZBIÓRKI]

gwinea zbiorkaCel zbiórki jest jeden: przekazać gwinejskim dzieciom 100 tys. egzemplarzy. To dzięki nim nauczą się czytać i pisać w kraju, który ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. I my możemy pomóc. Zbiórka pieniędzy na podręczniki trwa do 15 września.

1 października rozpocznie się nowy rok szkolny dla gwinejskich dzieci, dlatego zbiórka (trwa do piątku 15 września) jest tak ważna. Ile pieniędzy do tej pory udało się zebrać – to można śledzić na stronie organizatora zbiórki, Fundacji Art Transparent. – Zachęcamy do wspierania akcji, zebraliśmy ponad 160 tysięcy złotych, a mamy jeszcze zobowiązania sponsorów, którzy obiecali, że dołączą do akcji – mówi Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent, która koordynuje akcję „Książki dla Gwinei”. 

Dlaczego Wrocław pomaga

23 kwietnia 2017 Wrocław przekazał tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 stolicy Gwinei – Konakry. – Do gwinejskich dzieci trafi też 100 tys. elementarzy do nauki czytania i pisania – zapowiedział w lutym Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Każdy może wesprzeć ten projekt i wpłacić darowiznę.

Choć w tym afrykańskim państwie jest obowiązkowa i darmowa edukacja, to tylko ok. 40% dzieci będzie kiedykolwiek chodziło do szkoły. Dlaczego? Ich rodziców nie stać na przybory szkolne, książki czy dojazdyMając do wyboru edukację dzieci albo wyżywienie całej rodziny – wybierają to drugie.

 

 

 

Nowa biblioteka na dworcu otwarta

biblioteka na dworcu112017-05-24

20 tys. woluminów, audiobooku, gry planszowe oraz kolekcja ponad 1.5 tysiąca komiksów manga – to między innymi znalazło się w ofercie nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, którą w piątek, 12 maja oficjalnie otwarto na pierwszym piętrze dworca Wrocław Główny.

Biblioteka swoje drzwi dla czytelników otworzy o godzinie 16, wcześniej nastąpiło uroczyste otwarcie. Uczestniczył w nim m.in. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Donna Schreder, prezydent organizacji bibliotekarzy IFLA i Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Wsród zaproszonych byli również architekci, którzy zaprojektowali wygląd nowej biblioteki.  - Nie jest to może pierwsza biblioteka na dworcu w Polsce, ale na pewno jest najładniejsza - zachwalał dyrektor Andrzej Ociepa. 
Wtórował mu prezydent Wrocławia. - Do niedawna, byliśmy Światową Stolicą Książki. Taki
tytuł zobowiązuje. Dlatego też staramy się, aby we Wrocławiu było udostępnianych coraz więcej miejsc takich jak to, znajdujących się bliżej ludzi. Zachęcających nie tylko do wejścia i wypożyczenia książki, ale do
uczestnictwa w kulturze i pozostania na dłużej. Jestem przekonany, że otwierana właśnie filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, multimedialna, ale jednocześnie z domowym klimatem, stanie się jedną z takich przestrzeni. Miejscem do poczytania, skorzystania z Internetu, ale też spotkań z ciekawymi ludźmi i
wspólnego spędzenia czasu - mówił Rafał Dutkiewicz. Na koniec, jak na takie miejsce przystało, prezydent odczytał najmłodszym uczestnikom otwarcia wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima. 

 

Pin It