Zbigniew Ikona Kresowaty - Donosy Kulturalne
z Wrocławia

 

 

 

Opera Wrocławska ogłosiła program na sezon 2017/2018

baner wroclawska jk3 jpgObecny sezon artystyczny Opera Wrocławska kończy superwidowiskiem – 23 czerwca w Hali Stulecia premiera „Fausta” – oraz koncertem gwiazdy Metropolitan Opera, tenora Ramóna Vargasa, 28 czerwca. Już pod koniec września melomani wrócą na Świdnicką, by uczestniczyć w pierwszym wydarzeniu nowego sezonu 2017/2018. Co zaplanowano w repertuarze Opery na najbliższy rok?

O artystycznych planach na nowy sezon poinformował dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski, który kierowanie tą placówką rozpoczął w czerwcu 2016 r. i ocenia, że ten czas został dobrze przez Operę wykorzystany. – Udało się nam zrealizować osiem wydarzeń premierowych i jedno baletowe wznowienie premierowe – mówi dyrektor Nałęcz-Niesiołowski – a więc wszystko to, co zaplanowaliśmy. W przyszłym sezonie mamy zamiar nie zwalniać tego dobrego tempa.

Dużo premier, różnorodny repertuar

Na otwarcie nowego sezonu – 22 września Opera zaprasza na „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego z udziałem solisty moskiewskiego Teatru Bolshoi – Mikhaiła Kazakova.

Pierwszą z premier natomiast – 14 października – będzie „Fidelio” Ludwiga van Beethovena, przedstawienie realizowane w koprodukcji ze Słoweńską Operą Narodową w Lublanie.  

Z okazji Święta Niepodległości – 11 listopada na scenie Opery pojawią się „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego. Spektakl przygotowany we współpracy z Operą Lwowską.

Pod koniec listopada rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Oper Współczesnych+ (25 listopada – 3 grudnia) – dodanie plusa oznacza, że formuła festiwalu zostanie rozszerzona m.in. o wydarzenia baletowe oraz sympozja dotyczące oper współczesnych – polskich i zagranicznych, skomponowanych lub będących właśnie w trakcie tworzenia. W ramach festiwalu odbęda się dwie premiery. Na inaugurację (25.11) „Immanuel Kant” Leszka Możdżera, a na zakończenie (3.12) balet „z taśmą”, czyli na utwory, które oryginalnie zostały skomponowane na taśmę, bo i takie również są w historii muzyki. Będzie to wieczór dwóch choreografów – Jacka Tyskiego i Jacka Przybyłowicza, z utworami m.in. Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Prasquala i  Andriessena.

 

 

Po premierze filmu o Van Goghu: nagroda publiczności na festiwalu w Annecy

2017-06-20

„Loving Vincent” z nagrodą publiczności na  Festiwalu Filmowym w Annecy. To była światowa premiera obrazu, w którego produkcję zaangażowały się miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film). Film powstawał w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Pełnometrażowy film animowany opowiada historię życia i tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha, z perspektywy... bohaterów ożywionych obrazów genialnego artysty.

„Loving Vincent”, prezentowany w konkursie głównym jednego z najważniejszych na świecie festiwali filmów animowanych, trafi na ekrany kin w 137 krajach. Ogólnopolska premiera filmu 10 października we Wrocławiu. Do polskich kin trafi trzy dni później. Niezwykła produkcja, która powstawała we Wrocławiu, Gdańsku, Londynie i Atenach, łączy tradycyjne malarstwo, sztukę animacji i aktorstwo z najnowocześniejszymi technikami multimedialnymi, graficznymi i komputerowymi.

65 tysięcy obrazów od 125 van Goghów

„Loving Vincent” to pierwszy w historii światowej kinematografii pełnometrażowy film animowany, który został w całości... namalowany. To oznacza, że wszystkie ujęcia, w sumie 65 tysięcy klatek, wykonano techniką malarstwa olejnego, na początku – na płótnie. Dlatego przy filmie, oprócz ekipy realizatorów, animatorów czy aktorów, pracowało aż 125 malarzy, którymi w większości byli absolwenci Akademii Sztuk Pięknych – w tym wielu młodych wrocławskich artystów.

 

 

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile

od sierpnia 2017

Wydarzenie kinowe

  1. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia 2017 roku we Wrocławiu. Poniżej pierwsze punkty przyszłorocznego programu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie retrospektywa filmów zmarłego w styczniu 2016 roku Jacquesa Rivette'a - mistrza francuskiej Nowej Fali, realisty i wizjonera, autora kultowych dzieł, często jednocześnie radykalnych i spektakularnych. Przez wiele lat był jednym z głównych krytyków filmowych "Cahiers du Cinéma" (także redaktorem naczelnym). Jest uznawany za autora pierwszego filmu nowofalowego (krótki Le Coup du berger z 1956 roku). W programie przeglądu znajdzie się kilkanaście, w większości niepokazywanych w Polsce, dzieł mistrza, w tym monumentalny eksperyment - trwający prawie trzynaście godzin legendarny Out 1 (1971); nagrodzona w Locarno surrealistyczna fantazja Céline i Julie plyna statkiem (Céline et Julie vont en bateau: Phantom Ladies Over Paris, 1974); ponad czterogodzinny melodramat Miłość szalona (L'amour fou, 1969); Sekretna obrona (Secret défense, 1998) z Jerzym Radziwiłowiczem; czy nagrodzona przez canneńskie jury słynna Piękna złośnica (La belle noiseuse, 1991) z niezapomnianym trio Michel Piccoli, Jane Birkin i Emmanuelle Bèart. Retrospektywę uzupełnią między innymi dokument o twórcy autorstwa Serge'a Daney'a i tegorocznego gościa festiwalu Claire Denis (Jacques Rivette, le veilleur, 1990), czy niedawno odrestaurowane filmy krótkometrażowe Rivette'a z lat 40. i 50.

Drugim bohaterem retrospektywy będzie Fred Kelemen - intrygujący niemiecki reżyser i operator, wieloletni współpracownik Béli Tarra. Kelemen to mistrz długich ujęć, operowania światłem i cieniem, metaforyki kadru i dyskretnej emocjonalności przekazu. Jego filmy w większości były realizowane na taśmie filmowej. W programie przeglądu zostaną pokazane wszystkie jego próby reżyserskie, w tym nagrodzony na festiwalu w Locarno Mróz (Frost) z 1997 roku, doceniony w Toronto Zmierzch (Abendland) z 1999 roku, jak też najnowszy Sarajewa pieśni o nieszczęściu (Sarajevo Songs of Woe, 2016). Sekcję uzupełnią najciekawsze dokonania operatorskie Kelemena, w tym wszystkie filmy Tarra, przy których odpowiadał za stronę wizualną. Twórca będzie gościem festiwalu.

Podczas 17. edycji Nowych Horyzontów odbędzie się także przegląd nowego kina izraelskiego. W programie znajdzie się kilkanaście filmów z lat 2014-2017 - fabularnych i dokumentalnych, jak również dzieł z pogranicza kina i sztuk wizualnych. To obecnie jedna z najciekawszych kinematografii - żywa, dynamicznie się rozwijająca, zaskakująca świeżością rozwiązań fabularnych oraz gorąco zaangażowana i nieustająco konfrontująca się z otaczającym światem. Izraelskie kino jak i społeczeństwo, z którego wyrasta, jest różnorodne, poszukujące nowych tożsamości. Od niedawna mówi się o "nowej izraelskiej fali", szturmem zdobywającej światowe festiwale. Podczas przyszłorocznej edycji przyjrzymy się, na czym polega jej siła. Wśród już potwierdzonych tytułów jest mocno dyskutowany film z programu tegorocznego festiwalu w Locarno People That Are Not Me młodej reżyserki z Tel Avivu, Hadas Ben Aroya.

 

 

Muzeum Etnograficzne: Wielka wystawa o Romach

1 Cyganie z okolicy Szczawnicy2017-05-23

„Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów”  to pierwsza tak duża wystawa dotycząca Romów we Wrocławiu. Jej podstawą jest kolekcja cyganaliów Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego, założyciela Muzeum Kultury Romów.

Na trawniku przed Muzeum Etnograficznym od piątku stoją dwa wozy wagonowe z lat 50. i 60. W Polsce przetrwało ich zaledwie kilkanaście. Takimi przemieszczali się Romowie po Polsce jeszcze do lat 60., kiedy władze coraz ostrzej zmuszały ich do osiedlenia się.

Na ekspozycję w Muzeum Etnograficznym składają się fotografie, obrazy, dokumenty – jedna z najstarszych wzmianek o Romach pochodzi z XVI-wiecznej „Cosmographi universalis”. Na wystawie obejrzeć można także pruskie akty banicyjne i niemieckie dokumenty z okresu II wojny światowej. Prezentowana jest także sztuka, prasa, przedmioty codziennego użytku.

Właściciel kolekcji, Andrzej Grzymała-Kazłowski przez wiele lat był specjalistą ds. mniejszości romskiej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzisiaj jest wykładowcą akademickim. Jego kolekcja liczy około trzy tysiące obiektów.

W Muzeum Etnograficznym obejrzeć można także eksponaty ze zbiorów Pawła Lechowicza. Krakowianin, nazwany romskim konsulem, interesuje się tą mniejszością etniczną od ponad 50 lat. We Wrocławiu pokazane są m.in. kotły, narzędzia kowalskie, naczynia, stroje i biżuteria.

We Wrocławiu żyje jedna z największych w Polsce społeczności romskich. To grupa różnorodna, podzielona na grupy ze względu na pochodzenie. Mają bogatą kulturę, ciekawą historię. Wystawa w Muzeum Etnograficznym jest doskonałą okazją na poznanie jej bliżej. Ekspozycji towarzyszyć będą wydarzenia związane z tematyką. Na 3 czerwca zaplanowano piknik z udziałem m.in. romskiej orkiestry i zespołu tańca.

„Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów” w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (ul. Traugutta 111/113) do 3 września.

 

 

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2017. Gwiazdy, program

mfk jpg2017-05-24

Spotkania ze świetnymi pisarzami kryminałów, wykłady o pracy śledczych, warsztaty scenariuszowe i literackie, a nawet kryminalne lekcje dla uczniów. To wszystko w programie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Impreza przyciąga cenionych pisarzy i wiernych czytelników, którzy uwielbiają mroczne zagadki. Tegoroczna edycja od 24-28 maja.

Gwiazdy kryminałów we Wrocławiu

Alex Marwood – to gorące od miesięcy nazwisko w Polsce, zwłaszcza za sprawą powieści „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, a potem kolejnych dwóch książek – „Najmroczniejszy sekret” i „Zabójca z sąsiedztwa” wydawanych nakładem Albatrosa. Brytyjka, której tomy przekłada się dziś na 17 języków i popularnością cieszy się także na trudnym amerykańskim rynku spotka się z czytelnikami 27 maja o 18.00 w Mediatece. Ale to nie jedyna gwiazda pisząca powieści kryminalne, jaka odwiedzi Wrocław. Szweda Stefana Ahnhema znają wszyscy miłośnicy serialu „Wallander” na podstawie powieści słynnego Henninga Mankella. Z pozycji autora świetnych skryptów Ahnhem awansował do rangi pisarza powieści, których bohaterem uczynił policjanta Fabiana Riska.I choć narzeka, że do samodzielnego pisania wziął się za późno (bo w Szwecji jest ogromna konkurencja) i tak ma swoich fanów. Ci z Polski mają szansę na dwa spotkania z Ahnhemem – w 25 maja o 17.00 w Klubie Proza da wykład „Jak rozwinąć swój pomysł w intrygującą i trzymającą w napięciu opowieść”, a 26 maja o 18.00 opowie o książkach w Mediatece.
Na festiwal przyjedzie także czeska pisarka Iva Procházková. Siłą jej powieści (u nas znana jest m.in. „Mężczyzna na dnie”) pozostają, obok intrygi, świetnie nakreslone sylwetki bohaterów. Spotkanie z autorką 25 maja o 18.30 w Starym Klasztorze, a poprowadzi je wrocławska autorka kryminałów, Marta Mizuro.

Nagroda Wielkiego Kalibru

Autora zwycięskiej książki poznamy 27 maja podczas gali Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Jurorzy wybierać będą z ośmiu powieści. Zobaczcie, których w Nagroda Wielkiego Kalibru [NOMINOWANI]. Dla zainteresowanych także spotkanie z laureatami Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (27 maja o 14.00 w Starym Klasztorze), m.in. z Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem.

 

 

Nowa biblioteka na dworcu otwarta

biblioteka na dworcu112017-05-24

20 tys. woluminów, audiobooku, gry planszowe oraz kolekcja ponad 1.5 tysiąca komiksów manga – to między innymi znalazło się w ofercie nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, którą w piątek, 12 maja oficjalnie otwarto na pierwszym piętrze dworca Wrocław Główny.

Biblioteka swoje drzwi dla czytelników otworzy o godzinie 16, wcześniej nastąpiło uroczyste otwarcie. Uczestniczył w nim m.in. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Donna Schreder, prezydent organizacji bibliotekarzy IFLA i Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Wsród zaproszonych byli również architekci, którzy zaprojektowali wygląd nowej biblioteki.  - Nie jest to może pierwsza biblioteka na dworcu w Polsce, ale na pewno jest najładniejsza - zachwalał dyrektor Andrzej Ociepa. 
Wtórował mu prezydent Wrocławia. - Do niedawna, byliśmy Światową Stolicą Książki. Taki
tytuł zobowiązuje. Dlatego też staramy się, aby we Wrocławiu było udostępnianych coraz więcej miejsc takich jak to, znajdujących się bliżej ludzi. Zachęcających nie tylko do wejścia i wypożyczenia książki, ale do
uczestnictwa w kulturze i pozostania na dłużej. Jestem przekonany, że otwierana właśnie filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, multimedialna, ale jednocześnie z domowym klimatem, stanie się jedną z takich przestrzeni. Miejscem do poczytania, skorzystania z Internetu, ale też spotkań z ciekawymi ludźmi i
wspólnego spędzenia czasu - mówił Rafał Dutkiewicz. Na koniec, jak na takie miejsce przystało, prezydent odczytał najmłodszym uczestnikom otwarcia wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima. 

 

 

 

 

CreativeMornings Wrocław

2017-05-10

WRO BrandAssets jpgFormuła tych wydarzeń jest stała: piątkowy poranek, miłe miejsce, interesujący gość, ciekawi ludzie i śniadanie. A to wszystko zupełnie za darmo. CreativeMorningsWRO to okazja, by dowiedzieć się więcej o rzeczach, o których często nie ma z kim zamienić słowa, i zainspirować się na tyle, by

Czym jest CreativeMornings? To inicjatywa, której historia sięga 2008 roku. Właśnie wtedy w Nowym Jorku odbyło się pierwsze spotkanie dla osób zainteresowanych szeroko pojętą kreatywnością.

Pomysł był prosty: raz w miesiącu w wybranym miejscu organizowano śniadanie, które swoją obecnością uświetniał ciekawy przedstawiciel kultury. Przy dobrej kawie, w przyjaznej atmosferze i otoczeniu złaknionych inspiracji ludzi można było otwarcie porozmawiać z przedstawicielami kultury. CreativeMornings to okazja, by dowiedzieć się więcej o rzeczach, o których często nie ma z kim zamienić słowa, i zainspirować się na tyle, by samemu stać się źródłem dobrych pomysłów dla innych.

Idea tak prosta i jednocześnie tak ambitna okazała się strzałem w dziesiątkę. Wkrótce kolejne miasta na całym świecie podchwyciły koncepcję organizowania ciekawych spotkań z inspirującymi bohaterami przy wsparciu lokalnych sponsorów. Spotkania CreativeMornings to inicjatywa wspierana zarówno przez partnerów globalnych, takich jak: Shutterstock, Wix i MailChimp, jak i lokalnych w Polsce: firmy Brand Voice i Grupę Me & My Friends. Organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkich chętnych wolontariuszy, partnerów i sponsorów, mogących pomóc w przygotowaniu spotkań i tym samym budowaniu marki CreativeMornings we Wrocławiu.

Bohaterem kolejnego spotkania jest Edward Mężyk  – czytaj więcej na go.wroclaw. Na spotkanie obowiązują zapisy.

 

 

 

 

 

 

Pin It