krakow-foto-donosy

 

 

 

 

Pierwsze w Polsce Centrum Literatury i Języka w Krakowie -„Planeta Lem”

Sklad Solny

Fot. Jan Graczyński /East News

 

6 września 2018 r. zapadła decyzja o powstaniu w Krakowie centrum poświęconego literaturze i językowi. Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” powstanie w dawnym Składzie Solnym na Zabłociu w sąsiedztwie innych instytucji kultury: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Fabryki Oskara Schindlera, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza.

Centrum  będzie stanowić miejsce wielofunkcyjne, otwarte dla wszystkich grup wiekowych. Będzie  miejscem edukacji literackiej i zarazem wizytówką pierwszego słowiańskiego miasta literatury UNESCO, którym od 2013 r. jest Kraków.

W obiekcie znajdzie się nowoczesna wystawa dedykowana tematyce powieści Stanisława Lema- futurologa, powieściopisarza, najczęściej tłumaczonego i wydawanego na świecie polskiego pisarza. Będzie również kultywowana pamięć o dorobku twórczym, związanych z Krakowem, wybitnych twórców, mistrzów słowa, m.in.: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada,Sławomira Mrożka, jak również wybitnych tłumaczy, ilustratorów i autorów książki dziecięcej. 

Na terenie obiektu znajdzie się stała wystawa poświęcona językowi ( w tym w szczególności języka polskiego) i ogólnie rozumianej komunikacji. Planowane jest organizowanie festiwali i innych wydarzeń literackich ( Festiwal Miłosza, Festiwal Non-Fiction, Festiwal Literatury dla Dzieci, Festiwal Komiksu). Obiekt będzie miał mediatekę, kawiarnio-księgarnię oraz przyległy ogród.

Realizacja „Planety Lem” to wypełnienie deklaracji Krakowa o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

 

 

Sacrum Profanum – święto niepodległej muzyki

Sacrum profanum 1(11 – 17 września 2018)

  1. Festiwal Sacrum Profanum zogniskowany jest w tym roku wokół czterech haseł: NPDLGŁŚĆ/ WLNŚĆ/ EMNCPCJ/ FNTZMT.

Wezmą w nim udział artyści z 11.krajów: Polski, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Litwy, Norwegii, USA, Japonii i Australii. Prawie wszystkie zespoły przygotowały specjalne programy dla Krakowa.

W bogatym repertuarze znalazły się pozycje związane z 85.urodzinami profesora Krzysztofa Pendereckiego oraz 80.urodzinami profesora Zygmunta Krauzego. Będą również akcenty jubileuszu 70-lecia Chóru Polskiego Radia.

Szczegółowy program:

http://sacrumprofanum.com/program

 

 

Zbliża się Festiwal Conrada

Conrad FestiwalJedno z najważniejszych na świecie wydarzeń literackich rozpocznie się w Krakowie 22 października i potrwa tydzień (do niedzieli, 28 października). W tym roku hasłem przewodnim jest „POP”.

 

Spotkania z autorami, debaty, dyskusje, lekcje i szkoła czytania, wręczenie Nagrody Conrada za najlepszy debiut ostatniego roku – tak w dużym skrócie przedstawia się program główny 10. edycji Festiwalu Conrada.

Organizatorzy zorganizują również kilka wystaw, a w nich: „Morderstwo w szybie windy”, „Orient. Nowy Wschód w sztuce artystów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej”, „Literacki Kraków”, „Bystra jak orzeł i odważna jak lew. NiePOPrawna Lou Andreas-Salomé”, „Drzewa”, „Obojętnie gdzie to jest na świecie”. Ekspozycje znajdą się w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, w Uniwersytecie Pedagogicznym, Galerii Domu Norymberskiego, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, Muzeum Etnograficznym i w Pawilonie Wyspiańskiego. Wystawy zainspirują festiwalową publiczność do poszukiwania wyjątkowych relacji między literaturą a sztukami wizualnymi.

Więcej o Festiwalu na stronie internetowej conradfestival.pl

 

 

„Kraków 1900” -wystawa w Kamienicy Szołayskich

Kamienca SzołayskichW Kamienicy Szołayskich ,oddziale Muzeum Narodowego, od 22 czerwca 2018r. do 2 czerwca 2019 r. można zwiedzać wystawę „Kraków 1900”. Ekspozycja koncentruje się na atmosferze miasta, życiu mieszkańców, a głównie na sztuce odzwierciedlającej najnowsze europejskie trendy. Obejmuje prace najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku: Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Konstantego Laszczki, Jacka Malczewskiego, Kazimierza Sichulskiego, Piotra Stachiewicza, Jana Stanisławskiego, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza czy Leona Wyczółkowskiego. Wśród eksponatów znajdują się obrazy i rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie a także grafiki, plakaty, ceramika, tkaniny, ubiory i przedmiot codziennego użytku.

 

Pin It