Maria Pyż - Lwów

 

Lwów - donosy

 

Dni 14 i 15 października we Lwowie miały wyjątkowe znaczenie dla wielu Polaków. Bowiem wtedy, odbywał się 25. Jubileusz reaktywacji Polskiego Radia Lwów, które siłą rzeczy zostało zamknięte w roku '39.

 

Dni o których piszę upłynęły w atmosferze pełnej radości, połączone z niespodziankami i naprawdę rozpromienionymi twarzami uczestników tych wydarzeń. Wszystko rozpoczęło się w konferencją prasową, w której wzięły udział media polskie i ukraińskie, były obecne miejscowe media lwowskie, a także polskie - Polskie Radio, TVP z prezesem Jackiem Kurskim oraz zastępcami, TVP Łódź pracownicy której przygotowali film - niespodziankę dla redakcji lwowskiej, radio Rzeszów oraz inne.

 

Informacje w tym dniu, o tym co się we Lwowie dzieje, nadano w całej Polsce. Można było obejrzeć film o obecnej redakcji radiowej, zobaczyć, usłyszeć lub przeczytać w telewizji, radiu, na stronach internetowych czy w Teleexspresie o Radiu Lwów. Myślami kraj był razem z ludźmi ze Lwowa i to nie może nie cieszyć. Udało się zrobić to, czego zawsze pragnęła redakcja lwowska - połączyć Lwów z krajem i pokazać to, co robimy oraz uczcić zacny Jubileusz i dać porządną dawkę pozytywnych emocji - jak na radio przystało.

dsc00764dsc00769dscf1277img 8437img 8509polonez

Jakie było zdziwienie ludzi obecnych pod pomnikiem Mickiewicza przy składaniu kwiatów, gdy aby złożyć wieniec wjechał sam Józef Piłsudski z adiutantem.

 

Oczywiście, była do rekonstrukcja, ale jakże ważna dla Lwowa. Piłsudski jeszcze raz pojawił się podczas Gali Jubileuszowej, która przebiegała w Kasynie Szlacheckim:

 

"Z Sulejówka przyjechałem!

Wesół czuję się i zdrów.

Dawno taki zamiar miałem

By odwiedzić miasto Lwów!"

 

Bal rozpoczął się, jak na dobre czasy przystało - polonezem, oczywiście po wygłoszeniu przemówień oraz części oficjalnej. Swoją obecnością Jubileusz Radia Lwów zaszczyciło wielu przedstawicieli z Polski, oficjalne delegacje, przedstawiciele mediów, różnych fundacji, sponsorów oraz zaproszeni goście.

 

Najlepsze nalewki zabezpieczyła firma Baczewski z restauracji o tej samej nazwie ze Lwowa.

 

Lwów jest miastem które przyciąga i w którym zawsze coś się dzieje, dlatego szykując się do innych wydarzeń i starając się wziąć udział we wszystkim co się w tym wspaniałym mieście odbywa, redakcja radiowa postara się jak najszybciej przygotować film dotyczący całości 25. Jubileuszu radiowego, który oczywiście zostanie udostępniony w sieci internetowej i mamy nadzieję, że część z was przypomni sobie jak dobrze było, a część zastanowi się, dlaczego pomimo zaproszenia, nie skorzystała z niego.

 

Wszystko zakończyło się w niedzielę mszą św. w kościele św. Antoniego, wycieczką śladami radiofonii lwowskiej oraz koncertem w Filharmonii zespołu Wesoła Fala z kierownikiem Edwardem Sosulskim na czele, zaś po koncercie, częstowano gości najlepszą i najsmaczniejszą kawą, przygotowaną przez chłopców z PROMIX BARTENDER CENTER , bo we Lwowie kawa smakuje inaczej ...

 

Otóż, do następnego!

 

Maria Pyż

 

Pin It