Zbigniew Ikona Kresowaty - Donosy Kulturalne
z Wrocławia

 

 

 

We Wrocławiu powstanie gabinet Tadeusza Różewicza

2017-09-03

Zakład Narodowy im. Ossolińskich wkrótce rozpocznie remont części pomieszczeń w kamienicy Pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w której od ponad roku działa Muzeum Pana Tadeusza. Dodatkowo w muzeum ma powstać gabinet Tadeusza Różewicza.

W latach 2014–2016 Zakład Narodowy im. Ossolińskich w kamienicy Pod Złotym Słońcem prowadził prace budowlane i aranżacyjne polegające na przygotowaniu wystaw i infrastruktury edukacyjnej Muzeum Pana Tadeusza. Z inwestycji wyłączona była część budynku zajmowana wówczas przez restaurację Złota (lewa witryna kamienicy od strony Rynku).

Planowane teraz prace remontowe mają dotyczyć właśnie części pomieszczeń na poziomie parteru i piwnicy, w których przed powstaniem muzeum znajdowała się restauracja. – Po drobnych przebudowach i aranżacji wnętrz w tych pomieszczeniach znajdą się m.in. księgarnia, pracownie muzealne, sala konferencyjna, magazyny czy dodatkowe szatnie. Ossolineum otrzymało już pozwolenie na budowę, trwają prace nad zabudżetowaniem inwestycji – informuje Marcin Hamkało, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wkrótce zmieni się także oferta muzealnej księgarni i sklepiku z pamiątkami, lepsza będzie również dostępność projektów edukacyjnych i artystycznych. 

Ponad 52 tys. odwiedzających w rok

Muzeum działa od kwietnia 2016 r. i cieszy się większym niż oczekiwano zainteresowaniem – w pierwszym roku funkcjonowania odwiedziło je ponad 52 tys. gości. W związku z tym Ossolineum postanowiło zwiększyć funkcjonalność budynku.

– Liczymy, że prace ruszą na przełomie 2017 i 2018 roku i potrwają kilka miesięcy. Kosztorysy są jeszcze w opracowaniu, ale już wiadomo, że budżet inwestycji nie przekroczy kilkuset tysięcy złotych. Zakładamy, że nowe pomieszczenia Muzeum Pana Tadeusza będą udostępnione już w przyszłym roku – dodaje Marcin Hamkało.

Gabinet Tadeusza Różewicza w pierwszej połowie 2018 r.

Równolegle trwają w Muzeum Pana Tadeusza prace nad przygotowaniem wystawy stałej poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi. Po otrzymaniu w roku 2014 w darze od gminy Wrocław archiwum poety, które zostało zakupione od rodziny Różewicza i przekazane Ossolineum w celu ochrony, opracowania i upamiętnienia jego życia i dorobku artystycznego – specjaliści Zakładu Narodowego pracują nad przygotowaniem ekspozycji i programu edukacyjnego poświęconego autorowi „Kartoteki”.

 

 

Festiwal Nowe Horyzonty: 5 filmów, które warto obejrzeć

2017-08-03

SafariNa wszystkie największe hity festiwalu (jak choćby na nagrodzone w Cannes obrazy) nie ma już wprawdzie biletów, ale udowadniamy, że nie trzeba się zniechęcać. I proponujemy alternatywę – filmy, na które są jeszcze miejsca, a są nie mniej wartościowe. Przeczytajcie 5 naszych propozycji.

Kolejka last minute

Dla pechowców, którym nie powiodła się próba kupienia biletów na najbardziej wyczekiwane tytuły, jest jeszcze opcja tzw. kolejki last minute. Przed seansami zwalniane są niektóre rezerwacje i wtedy w kasie pojawia się kilka (z reguły do 10 sztuk) biletów na upragniony seans. Polecamy jednak stanąć w kolejce niekoniecznie last minute, ale do pół godziny albo i godzinę przed seansem, bo chętnych będzie wielu.

Jeśli jednak nie uda nam się dostać na film z tzw. gorącej listy warto zainteresować się tytułami, które są lub zapowiadają się nie mniej ciekawie. Bilety na 5 filmów można jeszcze kupić w kasie FestiwaluT-Mobile Nowe Horyzonty

Austriacki dokumentalista Ulrich Seidl znowu w najwyższej formie. Tym razem prowokuje filmem o ludziach, którzy słono płacą za możliwość zabicia grubego zwierza na safari. – Polowanie pozwala odreagować, zapomnieć, daje złudne poczucie mocy. Mam wrażenie, że wielu myśliwym przypomina akt seksualny. Naprawdę! – mówił Seidl w wywiadzie dla miesięcznika „Zwierciadło”. Warto się przyjrzeć, co mówią ci, którzy zabijają bez cienia refleksji. Ku przestrodze!

Stylowo – pod względem dialogów i mody. Boston, 1978 rok, a w opuszczonym magazynie spotykają się dwa gangi. Będzie strzelanina i walka na słowa. Reżyser znany z „High-Rise” Ben Wheatley tym razem jako współscenarzysta z Amy Jump ściągnął do tego nietypowego gangsterskiego pojedynku same gwiazdy, na czele z laureatką Oscara Brie Larson i Cillianem Murphym.

Ofiara i jej oprawca to ostatnio popularny temat. na festiwalu obejrzymy „Elle” z Isabelle Huppert dręczoną przez zamaskowanego włamywacza-gwałciciela, a w filmie „Una” Rooney Mara gra kobietę, która po latach odszukała dawnego sąsiada (Ben Mendelssohn). Mężczyzna nadużył niegdyś jej nastoletniego zaufania, dziś ma ustabilizowane życie.

Una wkracza w nie i chce odpowiedzi na wiele pytań z przeszłości. Film Benedicta Andrewsa według sztuki „Blackbird” Davida Harrowera trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sekundy. Choć nie podobał się wielu recenzentom publicznosć przyjęła go bez zastrzeżeń.

Gaga to izraelska rewolucja w tańcu, metoda stworzona przez Ohada Naharina, jednocześnie głównego bohatera dokumentu „Mr. Gaga”, który obejrzymy na wrocławskim Rynku. Naharin studiował m.in. w legendarnej nowojorskiej Juilliard School i The School of American Ballet, ale kontuzja uniemożliwiła mu tańczenie na wielkich scenach. Nie załamał się, pracował nad nową formą ruchu, która go wzmocni i tak narodził się gaga. O tym, jak pracują tancerze dowiemy się z fascynującego dokumentu Tomera Heymanna.

 

 

Podaruj książkę, która może zmienić świat dzieci z Gwinei [OSTATNIE DNI ZBIÓRKI]

gwinea zbiorkaCel zbiórki jest jeden: przekazać gwinejskim dzieciom 100 tys. egzemplarzy. To dzięki nim nauczą się czytać i pisać w kraju, który ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. I my możemy pomóc. Zbiórka pieniędzy na podręczniki trwa do 15 września.

1 października rozpocznie się nowy rok szkolny dla gwinejskich dzieci, dlatego zbiórka (trwa do piątku 15 września) jest tak ważna. Ile pieniędzy do tej pory udało się zebrać – to można śledzić na stronie organizatora zbiórki, Fundacji Art Transparent. – Zachęcamy do wspierania akcji, zebraliśmy ponad 160 tysięcy złotych, a mamy jeszcze zobowiązania sponsorów, którzy obiecali, że dołączą do akcji – mówi Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent, która koordynuje akcję „Książki dla Gwinei”. 

Dlaczego Wrocław pomaga

23 kwietnia 2017 Wrocław przekazał tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 stolicy Gwinei – Konakry. – Do gwinejskich dzieci trafi też 100 tys. elementarzy do nauki czytania i pisania – zapowiedział w lutym Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Każdy może wesprzeć ten projekt i wpłacić darowiznę.

Choć w tym afrykańskim państwie jest obowiązkowa i darmowa edukacja, to tylko ok. 40% dzieci będzie kiedykolwiek chodziło do szkoły. Dlaczego? Ich rodziców nie stać na przybory szkolne, książki czy dojazdyMając do wyboru edukację dzieci albo wyżywienie całej rodziny – wybierają to drugie.

 

 

Festiwal Wratislavia Cantans 2017 od 7 września. Są jeszcze bilety

Wratislavia Cantans2017-08-04 

Są jeszcze bilety na rozpoczynającą się 7 września 52. edycję Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Możemy spokojnie decydować się na zakup miejsca na koncercie z udziałem znakomitego brytyjskiego dyrygenta Johna Eliota Gardinera, czy koncert, którym zadyryguje Marzena Diakun, wybijająca się młoda mistrzyni batuty. Trzeba natomiast spieszyć się, bo ostatnie bilety zostały m.in. na moniuszkowskie „Widma”, czy wieczór włoskiej muzyki polifonicznej.  

Ostatnie bilety

Na które koncerty warto kupić bilet już dziś i nie czekać na ostatni moment? Choćby na występ Giovanniego Antoniniego. Dyrektor programowy Wratislavii Cantans poprowadzi swój zespół Il Giardino Aermonico w bardzo ciekawym programie z muzyką przełomu XVI i XVII wieku.

  • Festiwal Wratislavia Cantans 2017 od 7 września. Są jeszcze bilety

 

 

Festiwal Wratislavia Cantans 2017 od 7 września. Są jeszcze bilety

2017-08-04

Są jeszcze bilety na rozpoczynającą się 7 września 52. edycję Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Możemy spokojnie decydować się na zakup miejsca na koncercie z udziałem znakomitego brytyjskiego dyrygenta Johna Eliota Gardinera, czy koncert, którym zadyryguje Marzena Diakun, wybijająca się młoda mistrzyni batuty. Trzeba natomiast spieszyć się, bo ostatnie bilety zostały m.in. na moniuszkowskie „Widma”, czy wieczór włoskiej muzyki polifonicznej.  

Spieszyć się też trzeba z biletem na koncert pod wspólnym mianownikiem „Stabat Mater”, bo słynna wielkopostna sekwencja inspirowała wybitnych kompozytorów, a przykłady zaprezentują Włosi.

Włoska polifonia we francuskim wydaniu, czyli mistrzowie włoscy w interoretacji francuskiej formacji Le Concert Spirituel pod dyrekcją genialnego jej szefa, charyzmatycznego Hervé'a Niqueta, który po wielu latach znowu powraca na festiwal. Koniecznie trzeba to usłyszeć!

Na sam koniec – barokowy hit, czyli Brockes-Passion Georga Philippa Telemanna nazwę zawdzięcza autorowi libretta Bartholdowi Heinrichowi Brockesowi. Historia męki Pańskiej tym razem równie przejmująca.

  1. edycja festiwalu Wratislavia Cantans potrwa od 7-17 września we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

 

 

Nowa biblioteka na dworcu otwarta

biblioteka na dworcu112017-05-24

20 tys. woluminów, audiobooku, gry planszowe oraz kolekcja ponad 1.5 tysiąca komiksów manga – to między innymi znalazło się w ofercie nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, którą w piątek, 12 maja oficjalnie otwarto na pierwszym piętrze dworca Wrocław Główny.

Biblioteka swoje drzwi dla czytelników otworzy o godzinie 16, wcześniej nastąpiło uroczyste otwarcie. Uczestniczył w nim m.in. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Donna Schreder, prezydent organizacji bibliotekarzy IFLA i Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Wsród zaproszonych byli również architekci, którzy zaprojektowali wygląd nowej biblioteki.  - Nie jest to może pierwsza biblioteka na dworcu w Polsce, ale na pewno jest najładniejsza - zachwalał dyrektor Andrzej Ociepa. 
Wtórował mu prezydent Wrocławia. - Do niedawna, byliśmy Światową Stolicą Książki. Taki
tytuł zobowiązuje. Dlatego też staramy się, aby we Wrocławiu było udostępnianych coraz więcej miejsc takich jak to, znajdujących się bliżej ludzi. Zachęcających nie tylko do wejścia i wypożyczenia książki, ale do
uczestnictwa w kulturze i pozostania na dłużej. Jestem przekonany, że otwierana właśnie filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, multimedialna, ale jednocześnie z domowym klimatem, stanie się jedną z takich przestrzeni. Miejscem do poczytania, skorzystania z Internetu, ale też spotkań z ciekawymi ludźmi i
wspólnego spędzenia czasu - mówił Rafał Dutkiewicz. Na koniec, jak na takie miejsce przystało, prezydent odczytał najmłodszym uczestnikom otwarcia wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima. 

 

Pin It