krakow-foto-donosy

 

 

Opera Rara

Opera Rara18 I – 13 II 2018

    Festiwal Opera Rara w 2018 roku zainauguruje recital arii Jeana-Philippe’a  Rameau i Christopha W.Glucka. Recital odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Program tegorocznego festiwalu obejmie utwory od końca wieku XVII aż po rok 1986. Opera Rara nie tylko pokaże aktualne trendy w operze poza granicami kraju, ale poprzez odważne lokalne produkcje będzie konkurować z ważnymi ośrodkami europejskimi, przyczyniając się do budowy jeszcze silniejszego środowiska artystycznego w Krakowie.

Podczas 14. wydarzeń festiwalowych odbędą się trzy recitale wokalne z fortepianem, trzy recitale z towarzyszeniem orkiestry, dwa koncerty z operami w wersjach koncertowych oraz dwie nowe kreacje stworzone specjalnie dla krakowskiej widowni.

13 lutego w Teatrze Słowackiego nastąpi sensacyjne zakończenie Festiwalu Opera Rara! Wenus i Adonis Johna Blowa, pierwsza angielska opera – dzieło zupełnie wybitne, ze względu na swe inspiracje operową muzyką Lully’ego, które wspaniale dopełni wymienione wyżej propozycje.

Organizatorem Festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

 

Wystawa „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie

wyspianskiwyspianski

fot: Marek Lasyk

 

W Muzeum Narodowym w Krakowie nie maleje liczba osób zwiedzających wystawę prac Wyspiańskiego. Do tej pory, a trwa to zaledwie miesiąc, obejrzało ją ponad dwadzieścia jeden tysięcy osób. Wystawa została otwarta w 110.rocznicę śmierci artysty.  Pośród wystawionych prac można obejrzeć najsłynniejsze pastele – portrety śpiących dzieci i „Macierzyństwo”.Jest  cykl „Kronika kilku dni”, który namalował podczas choroby, projekty polichromii i witraży, szkice wykonywane podczas renowacji w kościele Świętego Krzyża, projekty kostiumów do własnych dramatów, m.in. do „Bolesława Śmiałego”. Są również fragmenty dramatów i wzory mebli. Wszystko to opisane jest za pomocą jego listów i poematów, pokazując nieograniczone twórcze możliwości artysty. Ekspozycja obejmuje blisko 500 obiektów-portretów, rysunków i projektów witraży. Przygotowanie tak dużej ekspozycji nie należało do łatwych, bowiem w Muzeum znajduje się 900 pozycji inwentarzowych Wyspiańskiego. Dyrektor Muzeum Andrzej Betlej podkreślał otwierając wystawę, że jest ona  najobszerniejszą monograficzną wystawą krakowskiego artysty. Monumentalny pokaz prac Wyspiańskiego został przygotowany przez kuratorki Magdalenę Laskowską i Danutę Godyń.

Do 2012 roku prace Stanisława Wyspiańskiego były prezentowane w Kamienicy Szołayskich przy Placu Szczepańskim w Krakowie. Wtedy też zapadła decyzja o wykorzystaniu kamienicy do wystaw zmiennych, a dzieła artysty trafiły do renowacji. W tym czasie konserwatorzy odnowili między innymi 47 rysunków i grafik oraz 50 pasteli. Blisko 200 prac zyskało nowe oprawy i ramy.

Wystawę "Wyspiański" można oglądać do 20 stycznia 2019 roku.

 

 

Grafiki Tomka Budzynia w Pawilonie Wyspiańskiego

Grafika Pawilon WyspiańskiegoW Pawilonie Wyspiańskiego do 31 stycznia 2018 r. można oglądać grafiki zaprojektowane przez Tomka Budzynia. Grafiki nawiązują do pierwszych awangardowych fascynacji nowoczesnym miastem, szybkością i mechaniką.

Rok 2017, w 100-lecie awangardy w Polsce,  został ogłoszony Rokiem Awangardy, stąd  przypomnienie przełomowych momentów we wszystkich dziedzinach sztuki.

Awangarda Krakowska – rewolucyjna grupa poetów działająca w latach 1922-1927 przy piśmie „Zwrotnica”, pod redakcją nazywanego „Papieżem Awangardy” Tadeusza Peipera; jedyny polski ruch artystyczny z kompletnym programem poetyckim. Twórcy grupy, tacy jak Jalu Kurek, Julian Przyboś czy Adam Ważyk, zakwestionowali dominującą w polskiej literaturze tradycję romantyczną i kult poetów-wieszczów. Odrzucając sentymentalizm i opowiadając się za teraźniejszością („Dojrzeć w wystawach sklepowych piękno równe pięknu kaplic katedralnych”), postulowali zbliżenie poezji do rytmu prozy i wizję poety jako budowniczego zdań, a nie natchnionego artysty („spiętrzanie” zdań, tzw. peiperos – poemat rozkwitający). Duchowe założenia Awangardy wyłożył słynny manifest 3xM – Miasto, Masa, Maszyna (1922).
Ruch rozwijał postulaty krakowskich futurystów wyrażone w skandalizującej „jednodniówce” Nuż w bżuhu Brunona Jasieńskiego (1921) – ciągle aktualne myślenie czcionką i formą, bulwersujące zabiegi na ortografii, ambicję zmieniania świata. Zaciekle zwalczana w kręgach konserwatywnych i twórczości poetów głównego nurtu spod znaku Skamandra „Zwrotnica” Peipera i Awangarda Krakowska pozostały unikatowym zjawiskiem w polskiej literaturze.

 

 

Darmowy listopad w czterech rezydencjach królewskich

Wawel darmoCztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Muzeum Pałac w Wilanowie już po raz drugi w listopadzie udostępniają zwiedzającym swoje zbiory nie pobierając opłaty za bilety.

Inicjatywa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Rezydencje królewskie odwiedziło 265,5 tys.osób a 29,5 tys.osób wzięło udział w muzealnych zajęciach edukacyjnych. Inicjatywa ma na celu: edukację kulturalną, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury a także wzrost uczestnictwa w kulturze. Dużym powodzeniem cieszyła się też druga inicjatywa Ministra skierowana do dzieci młodzieży: „Muzeum za złotówkę”. Z propozycji skorzystało już 31 placówek.

Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji „Darmowego listopada” są dostępne na stronach internetowych poszczególnych placówek:

www.zamek-krolewski.pl
www.lazienki-krolewskie.pl 
www.wilanow-palac.art.pl
http://www.wawel.krakow.pl

 

 

Plenerowa wystawa KL Płaszów

plaszow historiaNa terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i  koncentracyjnego Płaszów Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ustawiło 19 tablic przedstawiających m.in. plac apelowy więźniów, baraki mieszkalne, miejsca egzekucji, obszar gospodarczy, warsztaty. Na planszach znajdują się archiwalne zdjęcia i fragmenty relacji więźniów. Czarno-białe zdjęcia sprawiają wrażenie, przybliżają wiedzę o tragicznej przeszłości tego miejsca. Plenerowa wystawa mieści się pomiędzy ul. Kamińskiego i Wielicką i można ją oglądać do końca listopada.

 

 

Co jeszcze w tym roku proponują Dyskusyjne Kluby Czytelnicze?

Kluby DyskusyjneNieformalne grupy czytelnicze spotykające się w pięciu krakowskich księgarniach i w Krakowskim Forum Kultury proponują cykle poświęcone: literaturze dziecięcej,reportażom,klasyce,poezji,biografiom, literaturze współczesnej. Do udziału w dyskusjach zaproszeni są wszyscy czytelnicy, którzy zapoznali się z lekturami.

Klasyka
antykwariat Abecadło,prowadzący:Marcin Wilk
7 listopada, 19.00– Truman Capote: Śniadanie u Tiffany’ego(w przekładzie Roberta Sudóła)
5 grudnia, 19.00– Bolesław Prus: Lalka

Poezja
Lokator,prowadzący:Wojciech Bonowicz
15 listopada, 19.00– Marta Podgórnik: Zimna książka
13 grudnia, 19.00– Filip Zawada:Nie wiem, jak się nazywają te kwiaty

Literatura dla dzieci
księgarnia Bona,prowadząca:Wanda Matras
12 listopada, 12.00–Co wielcy czytali kiedy byli mali?
10 grudnia, 12.00–Gwiazdkowe prezenty

Literatura współczesna
Krakowskie Forum Kultury,prowadząca:Anna Marchewka
17 listopada, 18.00– Mariana Enríquez: To, co utraciłyśmy w ogniu(w przekładzie Marty Jordan)
15 grudnia, 18.00– Alberto Fuguet: Filmy mojego życia(w przekładzie Marcina Sarny)

Reportaż
księgarnia Bonobo, prowadzący:Szymon Kloska
13 listopada, 19.00– Urszula Jabłońska: Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii
4 grudnia, 19.00– Ludwika Włodek: Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza

Biografie
Księgarnia Pod Globusem,prowadzący:Łukasz Wojtusik
7 grudnia, 18.00– Ewa Winnicka: Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson

 

 

Wokół Georga Trakla – Dni Austrii w Krakowie

Dni Austrii w KrakowieKonsulat Generalny Austrii w Krakowie zaprasza w październiku i listopadzie do udziału w trzeciej edycji Dni Austrii. W programie wydarzeń, promujących austriacką kulturę, historię i sztukę w Polsce, znalazły się m.in. wykłady, spektakle teatralne, wystawy, koncerty i prezentacje książek. Ograniczę się tylko do kilku z nich z zakresu literatury:

9 listopada o godz. 19:00 na deskach Teatru Bagatela, scena na ul. Sarego odbędzie się spektakl: „Noc Trakla” w reżyserii Pawła Zapendowskiego, który prezentuje biografię  znakomitego poety -Georga Trakla. Spektakl będzie wystawiany również w Mikołowie, Gorlicach i Starym Sączu.  

10 listopada o godz. 19:30 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK poznamy laureatów 3. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla, w którym w tym roku wzięło udział ponad 170 autorów. Galę finałową Konkursu uświetni recital słowno-muzyczny Pawła Steczka i Mieczysław Morańskiego,  artystów Teatru Rampa w Warszawie.

Dla wszystkich zainteresowanych literaturą zorganizowano wraz z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego sesję naukową „Topografie poezji Georga Trakla”. Konferencja odbędzie się  14 listopada w Bibliotece Jagiellońskiej. Konferencję zakończy wieczór poetycki w Loch Camelocie o godz.19.00, gdzie krakowscy artyści zaprezentują wiersze Georga Trakla.

W ramach Trakl-Tatu Krzysztof Maćkowski i Janusz Mika zaprezentują swoją nową książkę „Horyzonty Trakla”, która jest kolejną częścią książkowego tryptyku. Panel dyskusyjny  z udziałem autorów odbędzie się 8 listopada o godz. 18.00  w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Bezpośrednio po spotkaniu odbędzie się koncert zespołu „Jazz sextet”.

 

 

Sześć wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

MOOOOCAKW Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK można obejrzeć sześć wystaw, m.in prace międzywojennego logika i filozofa Leona Chwistka, dwie ekspozycje nawiązujące do czasów II wojny światowej: "Lagertheater" - wystawa pokazująca teatry działające w obozach koncentracyjnych i jenieckich, a także ekspozycja zatytułowana "Joachim Ringelnatz. Poezja i proza na progu nazizmu", przygotowana wraz z Centrum Sztuk Prześladowanych w niemieckim Solingen.

Ekspozycją, która wzbudza największe zainteresowanie jest druga wystawa z biennalowego cyklu „Artyści z Krakowa”, na której pokazane są najważniejsze tendencje w sztuce współczesnej powstającej w Krakowie. Pierwsza odsłona obejmowała twórców urodzonych w latach 1980–1990.

Artyści prezentowani na aktualnej wystawie należą do generacji 1970–1979. Ukończyli akademię na przełomie XX i XXI wieku. Większość funkcjonuje w międzynarodowym obiegu sztuki. Część z nich wykłada również na uczelniach artystycznych.

Są to:: Rafał Borcz, Rafał Bujnowski, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Roman Dziadkiewicz, Arti Grabowski, Joanna Karpowicz, Ziemowit Kmieć, Karolina Kowalska, Przemek Krzakiewicz, Paweł Książek, Marcin Maciejowski, Cecylia Malik, Małgorzata Markiewicz, Bartek Materka, Kinga Nowak, Joanna Pawlik, Wilhelm Sasnal, Beata Stankiewicz, Witold Stelmachniewicz i Maria Wasilewska.
 Czas trwania wystawy: 20.10.2017–1.04.2018

 

 

 

Autograf Jana Matejki w sarkofagu na Wawelu

Podpis Matejki pismoWielkie odkrycie! Podczas konserwacji sarkofagu królowej Barbary na Wawelu natrafiono na niewielką metalową tubę, w której znajdował się dokument z oryginalnym podpisem Jana Matejki. Dokument pochodzi z 1874 roku i jest dowodem na udział artysty w odnawianiu królewskich grobów. Dokument jest bardzo dobrze zachowany, czytelny: pergamin nienaruszony, atrament nie rozlany. Okazuje się, że ówczesny dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie – Jan Matejko został zaproszony na konserwacje grobów jako gość specjalny i złożył podpis pod dokładnym opisem prac konserwatorskich .Dokument został sporządzony w trzech egzemplarzach, dwie kopie trafiły do Polskiej Akademii Umiejętności i Kapituły Metropolitalnej.

 

 

 

Rocznik Biblioteki Kraków

Logo Biblioteki KrakówW siedzibie Biblioteki Kraków odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej Rocznika Biblioteki Kraków. Tematem obrad, którym przewodniczył dyrektor Biblioteki Kraków - dr Stanisław Dziedzic, było omówienie podstawowych założeń merytorycznych Rocznika Biblioteki Kraków, którego pierwszy tom powinien ukazać się pod koniec bieżącego roku. Ustalono, że na łamach Rocznika Biblioteki Kraków, poruszane będą tematy dotyczące szerokiego spektrum zagadnień współczesnego bibliotekarstwa nie tylko w Krakowie. Osobny dział poświęcony będzie tematom krakowskim, ze szczególnym uwzględnieniem tematów dotyczących książki, literaturze, twórcom. W innym dziale dokumentowana będzie działalność Biblioteki Kraków. Spotkanie Rady Naukowej było doskonałym miejscem do wymiany uwag na temat działalności bibliotek i problemów, z jakimi bibliotekarze zmagają się każdego dnia. Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali wystąpień dyrektora Stanisława Dziedzica i dyrektor Izabeli Ronkiewicz-Brągiel na temat procesu łączenia czterech bibliotek krakowskich i powstawania największej publicznej biblioteki w Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk – dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, prof. dr hab. Krzysztof Stopka – dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. prof. dr hab. Jacek Urban – dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, prof. dr hab. Piotr Borek – Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, dr Karolina Grodziska – dyrektor Biblioteki PAU i PAN, dr Tadeusz Skoczek – dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, dr Paweł Wierzbicki – dyrektor Biblioteki XX Czartoryskich będącej Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, mgr Anna Piotrowska – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugo Kołłątaja w Krakowie, a z ramienia naszej instytucji uczestniczyli dr Stanisław Dziedzic – dyrektor Biblioteki Kraków i mgr Izabela Ronkiewicz-Brągiel – zastępca dyrektora do spraw merytorycznych.

 

 

 

Digitalizacja Biblioteki Jagiellońskiej

Biblioteka Jagiellońska 2Odbyła się konferencja otwierająca projekt  „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej”.Głównym założeniem projektu „Patrimonium” jest upowszechnienie  szerokiemu gronu odbiorców zasobów kultury dwóch największych książnic w Polsce. Dzięki dofinansowaniu projektu ze środków europejskich do 2020 roku zostanie zdigitalizowanych ponad milion obiektów. Udostępnienie wysokiej jakości cyfrowych zbiorów odbędzie się za pośrednictwem najnowocześniejszej w Polsce Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.pl. Wszystkie obiekty wybrane do projektu należą do domeny publicznej, co pozwala na ich nieograniczone wykorzystanie w dowolnym celu: przez środowisko naukowe, akademickie, nauczycieli i uczniów, badaczy historii, hobbystów, ale także przedsiębiorców zainteresowanych spożytkowaniem tego, co dotychczas spoczywało w magazynach.

 

 

 

Krakowskie Forum Kultury

Koncerty na Plantach KFK   Nie tak dawno, bo od czerwca 2017roku Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie przy ul.Mikołajskiej 2 przekształcił się w Krakowskie Forum Kultury. Metamorfozie uległa nie tylko nazwa i logotyp (autorem logotypu jest Jacek Zygmunt),ale zmieniła się również oferta programowa, która wzbogaciła się o nowe propozycje, nie rezygnując z tych, które dotychczas proponowała krakowianom. Jedną  z nowych ofert są Koncerty Promenadowe w altanie na Plantach przy ul.Westerplatte w każdą niedzielę lipca i sierpnia. To piękne i położone w Śródmieściu miejsce  przyciągnie na pewno melomanów nie tylko tych spod Wawelu, ale i okolicznych miejscowości.

Pierwszy Koncert Promenadowy, który odbył się 2 lipca miał charakter klasyczny- recital fortepianowy Bartłomieja Kominka.W programie wybrzmiały utwory, F.Chopina, G.Gershwina i A.Piazzolli. W kolejnych lipcowych koncertach zaplanowano: „Zimny drań”Teatr Vis a Vis, recital Jagi Wrońskiej, recital Marty Honzatko i koncert Agnieszki Grochowicz.  

Do nowych propozycji KFK należą też: Strefa Dziecka, działania adresowane do cudzoziemców oraz Poczet Artystów Piwnicznych.

Szczegóły na www.krakowskieforum.pl

 

 

 

 

„Salon Literacki” Biblioteki Kraków

Salon Literacki plakat      6 kwietnia 2017 roku rozpoczął w Krakowie działalność „Salon Literacki” Biblioteki Kraków.

Pierwszy, inauguracyjny Salon otworzył wykład byłego rektora UJ – prof. Franciszka Ziejki. Wybitny literaturoznawca opowiedział o tym, „Jak Henryk Sienkiewicz podbijał Kraków”. W kolejnych Salonach gościli: poeta Adam Ziemianin, eseista i reportażystka Joanna Siedlecka, Jakub Kornhauser- autor poematów prozą, opowiadań i tomów poezji. Organizatorzy Biblioteki Kraków zapowiadają kolejne spotkania, podczas których odbywać się będą rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców, dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popularnonaukowej oraz naukowej. Nawiązując do tytułu – Kraków Miastem Literatury UNESCO, Biblioteka Kraków będzie również zapraszać i przybliżać osiągnięcia literackie zagranicznych autorów, ze szczególnym uwzględnieniem miast partnerskich Krakowa.

Wszystkie spotkania Salonu Literackiego odbywają się  w samym sercu Krakowa, w pięknej Sali Fontany Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” u splotu ulic: Sławkowskiej, Szczepańskiej i Rynku Głównego. To szczególne miejsce na mapie kulturalnej Krakowa, które przez długi okres stanowiło centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. Tutaj miały miejsce liczne wydarzenia, w których brali udział znakomici pisarze, poeci, muzycy, malarze. Znakomicie zarządzane przez Adama Domaszewskiego a także wieloletnią kierowniczkę Klubu, poetkę Lidię Żukowską, tętniło artystycznym życiem (spotkania z ludźmi estrady, wernisaże, wystawy). W pamiątkowych księgach pojawiają się takie nazwiska jak: Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela,Gustaw Holoubek, Halina Czerny-Stefańska. Tu ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Do kalendarza imprez, w pięknej Sali Fontany na stałe weszły promocje nowości wydawniczych, spotkania  autorskie, jubileusze twórcze, wieczory literackie i koncerty.

Dlatego też  Biblioteka Kraków wybrała to, odpowiednie do prowadzenia działalności kulturalnej, miejsce.

 

sala Fontany

Sala Fontany Klub Dziennikarzy" Pod Gruszką"

 

Słów kilka o samej Bibliotece Kraków.

Biblioteka Kraków powstała w wyniku połączenia czterech samodzielnych dzielnicowych sieci bibliotek: Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Podgórskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Wymienione Biblioteki decyzją Rady Miasta Krakowa od 1 stycznia 2017 roku stanowią jedną samorządową jednostkę organizacyjną Gminy Miejskiej Kraków. Nowa instytucja prowadzi działalność statutową za pośrednictwem 57 bibliotek filialnych, funkcjonujących pod dotychczasowymi adresami.

Zakres działania Biblioteki Kraków obejmuje wykonywanie zadań własnych Gminy Miejskiej Kraków, w szczególności prowadzenie działalności kulturalnej, zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa oraz uczestniczenie w upowszechnianiu wiedzy i kultury, a także zapewnienie mieszkańcom Krakowa dostępu do materiałów i usług bibliotecznych.

Siedziba główna Biblioteki Kraków, gdzie znajdą się wypożyczalnie i czytelnie, sale wystawowe i konferencyjne oraz multimedialne sale warsztatowe, docelowo będzie umieszczona w zabytkowym zajeździe kazimierskim przy ulicy Krakowskiej 29 (róg ul. Węgłowej). Na okres jego remontu i modernizacji administracja i działy merytoryczne Biblioteki Kraków zostały ulokowane w gmachu Dworca Głównego PKP w Krakowie, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3.

Misją Biblioteki Kraków jest aktywny udział w rozwoju społeczeństwa o wysokich standardach wiedzy i kultury, zaangażowanego, spełniającego wymogi nowoczesności i wyzwania ważnego ośrodka uniwersyteckiego. Jej zadaniem jest też budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki otwartej, zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług, skierowanych do wszystkich grup użytkowników, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niepełnosprawnością. To nade wszystko inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenia ich kompetencji czytelniczych oraz na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Dyrektorem Biblioteki Kraków jest były wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, dr n. humanistycznych-Stanisław Dziedzic. Działem wydawniczym zajmuje się, po 25 latach dyrektorowania Śródmiejskiemu Ośrodkowi Kultury w Krakowie,  Janusz Paluch.

 

 

W Arsenale Czartoryskich najcenniejsze dzieła

Sarkofag Tachement z mumią kobiety, Egipt XXIII/XXIV dynastia (2.poł VIII w.p.n.e.)
Sarkofag Tachement z mumią kobiety, Egipt XXIII/XXIV dynastia (2.poł VIII w.p.n.e.)
W Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich, mieszczącym dotychczas Galerię Sztuki Starożytnej otwarta zostanie wystawa prezentująca najcenniejsze dzieła sztuki i pamiątek historycznych z kolekcji Książąt Czartoryskich. Będzie to sztuka starożytna, malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne, rysunek, grafika oraz zbiory biblioteczne z kolekcji: od starożytnego Egiptu aż po wiek XIX. Na wystawie wyodrębnione zostaną dwa nurty: historyczno-patriotyczny i artystyczny.

W pierwszym nurcie na szczególną uwagę zasługują liczne obiekty związane przez tradycję z wybitnymi postaciami polskiej i europejskiej historii i kultury, takimi jak: Stanisław Żółkiewski, Stefan Czarniecki, król Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski, ale też  Petrarka, Szekspir, Jan Jakub Rousseau i Napoleon Bonaparte.

W nurcie drugim będzie można zobaczyć wybitne  arcydzieło światowego malarstwa – „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Pośród obrazów na uwagę zasługiwać będzie także „Zwiastowanie” krakowskiego Mistrza Jerzego (1517) – z mikroskopijnym portretem fundatora obrazu oraz dwa późniejsze dzieła: Portret Łukasza Opalińskiego (ok. 1640)  a także Polonia (Zakuwana Polska) Jana Matejki, niedokończony obraz alegoryczny na temat upadku powstania styczniowego (1863–1864).  

Na wystawie nie będzie najcenniejszego dzieła z kolekcji Czartoryskich „Damy z gronostajem”.Obraz Leonarda da Vinci od maja prezentowany będzie w Głównym Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Otwarcie specjalnego pokazu zaplanowano w Noc Muzeów - 19 maja. Tam dzieło Leonarda będzie można podziwiać do momentu ponownego otwarcia Muzeum Czartoryskich w Krakowie.   

Ekspozycja w Arsenale czynna będzie do kwietnia przyszłego roku.

(mat.pras.)

 

 

Radiowy Klub Książki

Wieliczka Klub KsiązkiIdea czytelniczych spotkań i rozmów o przeczytanych książkach powstała w Anglii i Stanach Zjednoczonych w latach 20 tych XX wieku.

Od 10- ciu lat w Polsce działają Dyskusyjne Kluby Książki. W Małopolsce działa 140 takich Klubów. Najaktywniejsze są w mniejszych ośrodkach.

DSK jest projektem Instytutu Książki, który finansuje zakup książek dla Klubów.

Działalność Dyskusyjnych Klubów Książki. wspiera Radio Kraków. Uczestniczy w spotkaniach Klubów w Małopolsce i prezentuje dyskusje o książkach na antenie Radia. 

Informacje o Dyskusyjnych Klubach Książki można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Książki i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Kluby, które chciałyby zaprezentować się w Radiu Kraków mogą zgłaszać się mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fot. Pixabay

 

 

Balet Dworski Cracovia Danza obchodzi 10-lecie

balet dworskiKrakowski Balet Dworski Cracovia Danza przygotował bogaty program na rok 2017: cykl spektakli w Teatrze Variete, happeningi pokazujące zwyczaje i legendy Krakowa, a także premiera pantomimy „Harnasie” - to są tylko niektóre z propozycji, z jakich mogą skorzystać widzowie. Już 6 stycznia, w cyklu happeningów Balet nawiązał  do twórczości Stanisława Wyspiańskiego i na Rynku Głównym oraz przed Muzeum Teatralnym zaprezentował taniec z chochołami, ale także krakowiaki, polonezy i polki.

Cykl spektakli zapoczątkuje 25 stycznia premiera „Śpiącej królewny”. Balet Cracovia Danza opowie słynną bajkę za pomocą barokowego tańca i muzyki.

Także na ten rok Cracovia Danza przygotowuje premierowe widowisko „Harnasie” Karola Szymanowskiego. W spektaklu udział weźmie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. Premiera została zaplanowana na listopad w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Rok 2017 obfituje w występy w kraju i za granicą. Zespół pojawi się m.in. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i po raz pierwszy w ramach Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Balet planuje też wyjazdy na Węgry, do Kanady, Francji, Austrii i Indii.

30 lipca rozpocznie się XVIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Trwające tydzień święto tańca tym razem otrzymało podtytuł „Na Dalekim Wschodzie”. W edycji tej udział wezmą artyści z całego świata, w tym po raz pierwszy z Korei Południowej.

Jubileusz 10 - lecia ( 2016) to okazja do podsumowania działalności Baletu: zespół baletowy wystawił 40 premier, przygotował 4 tys. warsztatów, wykładów i przede wszystkim występów, w tym jeden przed papieżem Franciszkiem podczas ŚDM 2016. Balet odbył 50 podróży zagranicznych. W ciągu 10 lat widowiska Cracovii Danzy obejrzało ponad 1 mln osób.

fot: Ilja Van de Pavert, spektakl "Wokół Wita Stwosza"

 

 

 

 

 

Pin It