krakow-foto-donosy

 

 

Wystawa obrazów Juliusza Joniaka w Pałacu Sztuki

Juliusz Joniak      Od 11 do 25 maja 2017 roku można oglądać obrazy Juliusza Joniaka w Pałacu Sztuki w Krakowie.

Na wystawie znajdą się prace artysty od lat 50. ubiegłego wieku po najnowsze z 2017 roku. Będą to pejzaże, martwe natury i portrety.

Juliusz Joniak - malarz, grafik, pedagog, ukończył w latach 1941- 1945 Szkołę Przemysłu Artystycznego we Lwowie. Po wojnie studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Jerzego Fedkowicza i prof. Czesława Rzepińskiego. Dyplom uzyskał w 1950 r. Profesor krakowskiej ASP. Dziekan wydziału malarstwa w latach 1978-1981  i prorektor w latach 1981-1984. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków od 1949r. Honorowy członek Académie Européenne des Arts w Paryżu.

Wśród jego uczniów byli m.in. Zbigniew Sprycha i Tomasz Vetulani.

Działalność artystyczna Joniaka to udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w II., III. i IV. Ogólnopolskich Wystawach Plastyki, wystawie w Arsenale, „Junge Generation” – Berlin, Lipsk. Współczesne malarstwo: Sofia, Praga, Kijów, Bratysława, Drezno, Nancy, Valloris, Biennale Sztuki – Merignac, Biennale „Sport w sztuce” – Madryt, Barcelona, „Pedagodzy Akademii Sztuk Pięknych” – Ateny, Saloniki, „Ateliereinblicke” – Kunsthalle, Norymberga. Wystawy indywidualne w Polsce i za granicą w Bergen, Lipsku, Pradze, Mainz, Aschaffenburgu, Wiesbaden..

W 1995 roku otrzymał najwyższą nagrodę na VII. Festiwalu Sztuk w Magné – Francja, w którym uczestniczyło ponad 160. malarzy ze wszystkich kontynentów, po czym został Członkiem Honorowym Académie Européene des Arts w Paryżu.

Jest laureatem szeregu nagród i wyróżnień, Wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie od 2001 roku, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Za ratowanie TPSP i udział w jego odradzaniu, Prezydent RP odznaczył w 2004 roku Profesora Juliusza Joniaka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Obrazy artysty znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych zarówno w kraju jak i za granicą m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie oraz w muzeach w Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy, a także w Australii, Danii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Niemczech.

(fot. mat.pras. TPSP)

 

 

Wspomnienia o Tadeuszu Śliwiaku

T.ŚliwiakW Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” odbył się wieczór wspomnieniowy poświęcony Tadeuszowi Śliwiakowi (1928-1994 )- znakomitemu poecie, autorowi literatury dziecięcej, dziennikarzowi, aktorowi związanemu z krakowskim Teatrem Starym i Teatrem Rozmaitości. Słowo o Autorze i jego twórczości wygłosił zaproszony przez Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich prof. dr habilitowany UJ - Stanisław Bryndza-Stabro. Profesor przybliżył słuchaczom sylwetkę autora trzydziestu dwóch tomów poezji wplatając do wypowiedzi - co zapowiedział na początku- osobiste akcenty, jako że znał Tadeusza Śliwiaka, pracującego wówczas w redakcji „Życia Literackiego” i, co podkreślił, Jemu zawdzięcza swój debiut poetycki na łamach w/w prestiżowego krakowskiego tygodnika kulturalno-społecznego (1951-1991). Wykładowca UJ podkreślił, iż ponadczasowość poezji Tadeusza Śliwiaka wynika z jego indywidualizmu, trzymaniu się własnego szlaku pisarskiego, nie uleganiu nowinkom, nie poruszaniu tematów związanych z polityką. Podkreślała to również prowadząca spotkanie prezes KO ZLP Joanna Krupińska-Trzebiatowska, wspominając osobistą rozmowę z Tadeuszem Śliwiakiem w pracowni męża Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego. W spotkaniu uczestniczyła rodzina Tadeusza Śliwiaka: żona Anna i córka Weronika(doktorantka Wydz. Filologicznego na UJ).

W nadzwyczaj pięknej interpretacji Weroniki Śliwiak wysłuchaliśmy kilkunastu utworów Ojca, głównie z tomu „Smuga nadziei”, wydanego w 2014 w serii „Poeci Krakowa”. Wyboru tekstów dokonał prof. Stanisław Bryndza-Stabro.
Wybrane przez siebie wiersze Śliwiaka czytali też członkowie: Dorota Lorenowicz i Robert Marcinkowski oraz prezes KO ZLP Joanna Krupińska-Trzebiatowska.
Tadeusz Śliwiak jest autorem wielu piosenek (m.in.”Ta nasza młodość”). Jedną z nich: „Droga za widokres” do muzyki Marka Grechuty zaśpiewał Robert Marcinkowski. „Krakowska kwiaciarka” wybrzmiała z płyty w wykonaniu Sławy Przybylskiej.
Dodać należy, iż Tadeusz Śliwiak był członkiem ZLP od 1953 r. i nowego ZLP od 1984 r. (członek Zarządu Głównego od 1985 r.) Wieczór wspomnieniowy zakończył się pięknym gestem ze strony Śródmiejskiego Ośrodka Kultury, który przybyłym na spotkanie wielbicielom poezji Tadeusza Śliwiaka nieodpłatnie ofiarował Jego zbiór wierszy: „Smuga nadziei”.

Organizatorem znakomitego wieczoru był Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich.

 

 

W Arsenale Czartoryskich najcenniejsze dzieła

Sarkofag Tachement z mumią kobiety, Egipt XXIII/XXIV dynastia (2.poł VIII w.p.n.e.)
Sarkofag Tachement z mumią kobiety, Egipt XXIII/XXIV dynastia (2.poł VIII w.p.n.e.)
W Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich, mieszczącym dotychczas Galerię Sztuki Starożytnej otwarta zostanie wystawa prezentująca najcenniejsze dzieła sztuki i pamiątek historycznych z kolekcji Książąt Czartoryskich. Będzie to sztuka starożytna, malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne, rysunek, grafika oraz zbiory biblioteczne z kolekcji: od starożytnego Egiptu aż po wiek XIX. Na wystawie wyodrębnione zostaną dwa nurty: historyczno-patriotyczny i artystyczny.

W pierwszym nurcie na szczególną uwagę zasługują liczne obiekty związane przez tradycję z wybitnymi postaciami polskiej i europejskiej historii i kultury, takimi jak: Stanisław Żółkiewski, Stefan Czarniecki, król Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski, ale też  Petrarka, Szekspir, Jan Jakub Rousseau i Napoleon Bonaparte.

W nurcie drugim będzie można zobaczyć wybitne  arcydzieło światowego malarstwa – „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Pośród obrazów na uwagę zasługiwać będzie także „Zwiastowanie” krakowskiego Mistrza Jerzego (1517) – z mikroskopijnym portretem fundatora obrazu oraz dwa późniejsze dzieła: Portret Łukasza Opalińskiego (ok. 1640)  a także Polonia (Zakuwana Polska) Jana Matejki, niedokończony obraz alegoryczny na temat upadku powstania styczniowego (1863–1864).  

Na wystawie nie będzie najcenniejszego dzieła z kolekcji Czartoryskich „Damy z gronostajem”.Obraz Leonarda da Vinci od maja prezentowany będzie w Głównym Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Otwarcie specjalnego pokazu zaplanowano w Noc Muzeów - 19 maja. Tam dzieło Leonarda będzie można podziwiać do momentu ponownego otwarcia Muzeum Czartoryskich w Krakowie.   

Ekspozycja w Arsenale czynna będzie do kwietnia przyszłego roku.

(mat.pras.)

 

 

Festiwal Misteria Paschalia

Misteria Paschalia logoOd 10 do 17 kwietnia w Krakowie odbędzie się 14.edycja Festiwalu Misteria Paschalia.

W tym roku twórcy postanowili złożyć hołd Claudio Monteverdiemu, wielkiemu kompozytorowi, mistrzowi madrygałów i popularyzatorowi nowego stylu w muzyce XVII wieku. Mija właśnie 450 lat od urodzin wybitnego artysty.

Podczas jedenastu koncertów  zaprezentuje się dwanaście zespołów. Usłyszymy trzydzieści cztery utwory, w tym cztery światowe premiery i trzy polskie prawykonania. Wystąpi blisko dwustu sześćdziesięciu artystów z trzynastu krajów świata.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Misteria Paschalia, przy obsłudze widowni będą pomagać podopieczni Stowarzyszenia na rzecz rozwoju osobowości dzieci Graal. Sześcioro podopiecznych stowarzyszenia - osób z zespołem Downa - będzie pracować podczas czterech festiwalowych koncertów odbywających się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Na Festiwalu są też przewidziane - już tradycyjnie- atrakcje dla wiernych melomanów - bezpłatne próby otwarte dla seniorów i dla młodzieży – warsztaty w ramach pasma Tenebrae.

Dyrektorem-rezydentem tegorocznego Festiwalu jest Vincent Dumestre.

(mat. pras.)

 

 

Krakowski operator filmowy otrzymał międzynarodową nagrodę

Krakowski opertorKrakowski operator Bogumił Godfrejow otrzymał nagrodę na festiwalu w Richmond. za zdjęcia do filmu "La Habitacion/" Opowieści z Meksyku". Film jest meksykańsko- polską koprodukcją zrealizowaną przez ośmiu reżyserów. Na film składa się osiem historii opowiedzianych w jednym pokoju. Historie rozgrywają się na przestrzeni 100 lat, widz ogląda je jak metaforę historii Meksyku. Każdy etap z „życia” Pokoju wyreżyseruje inny twórca. Są wśród nich Natalia Beristáin, Carlos Bolado, Carlos Carrera, Ernesto Contreras, Daniel Giménez Cacho, Alfonso Pineda Ulloa, Alejandro Valle i Iván Ávila Dueñas. To reżyserzy, którzy mają ugruntowaną pozycję, oscarowe nominacje oraz sukcesy na najbardziej prestiżowych europejskich i światowych festiwalach.

 W projekcie bierze udział międzynarodowa obsada. Zagrają m.in. Irène Jacob ( francuska aktorka znana jest z pamiętnej roli w „Podwójnym życiu Weroniki” Krzysztofa Kieślowskiego), Kaori Momoi („Wyznania Gejszy”), Eugenia Tempesta, Luis Alberti czy Kristyan Ferrer.

Film miał swoją premierę na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym w październiku 2016 roku. Autorem muzyki jest A.P. Kaczmarek (również nagrodzony).

(fot.mat.pras.)

 

 

57. Krakowski Festiwal Filmowy - Fokus na Niemcy -  program

Fokus na Niemcy28 maja - 4 czerwca 2017

W każdym roku gościem specjalnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest kinematografia wybranego kraju. Tegoroczny festiwal w znacznej części poświęcony będzie filmowej twórczości naszych zachodnich sąsiadów. W ramach sekcji „Fokus na Niemcy” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.

       W programie głównym sekcji “Fokus na Niemcy” znajdzie się 7 pełnometrażowych dokumentów: Obietnica”(reż. Marcus Vetter i Karin Steinberger), „Opowieści śpiewaków i morderców” (reż. Stefan Eberlein),.  Święte ZOO”( reż.Katharina Waisburd), Dil Leyla” (reż. Asli Özarslan), „Szczęściarz" i  Brat Jacob"(Eli Roland Sachs).  Na szczególną uwagę zasługuje najnowsza produkcja wybitnego ukraińskiego dokumentalisty, Siergieja Łoźnicy, wielokrotnego zdobywcy najwyższych laurów Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jego Austerlitz” to obraz, który skłania do głębokiej refleksji, będący obserwacją współczesnych turystów odwiedzających miejsce pamięci ofiar holokaustu. Grand Prix festiwalu w Lipsku.

 Zgodnie z tendencją, która dotyczy także polskich twórców, niemieckie filmy powstają na całym świecie. Dzięki temu, zaprezentowane w ramach Festiwalu tytuły ukażą pełen wachlarz fascynujących tematów, różnorodnych bohaterów, a także rozmaitych filmowych spojrzeń ich twórców.

Partnerami sekcji “Fokus na Niemcy” są Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie, Goethe-Institut w Krakowie, German Films, Dom Norymberski, festiwal DOKLeipzig oraz Krakowski Park Technologiczny.

(mat.pras.)      fot. Kadr z filmu "Dil Leyla". Fot. KFF

 

 

Radiowy Klub Książki

Wieliczka Klub KsiązkiIdea czytelniczych spotkań i rozmów o przeczytanych książkach powstała w Anglii i Stanach Zjednoczonych w latach 20 tych XX wieku.

Od 10- ciu lat w Polsce działają Dyskusyjne Kluby Książki. W Małopolsce działa 140 takich Klubów. Najaktywniejsze są w mniejszych ośrodkach.

DSK jest projektem Instytutu Książki, który finansuje zakup książek dla Klubów.

Działalność Dyskusyjnych Klubów Książki. wspiera Radio Kraków. Uczestniczy w spotkaniach Klubów w Małopolsce i prezentuje dyskusje o książkach na antenie Radia. 

Informacje o Dyskusyjnych Klubach Książki można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Książki i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Kluby, które chciałyby zaprezentować się w Radiu Kraków mogą zgłaszać się mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fot. Pixabay

 

 

Krakowska Książka Miesiąca - luty

Teatr 100Z okazji jubileuszu 50-lecia Teatru STU ukazała się ( trzecia z kolei)  książka pod red. Edwarda Chudzińskiego: „STU Teatr Krzysztofa Jasińskiego”, która otrzymała Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca.

Poświęcona jest w całości założycielowi i nieprzerwanie od 50 .lat dyrektorowi Sceny Krzysztofowi Jasińskiemu.

W pierwszej książce na planie pierwszym jest Teatr STU jako  „ teatr pokoleniowy, z wyrazistym i dominującym liderem, wokół którego skupili się najpierw koledzy ze szkoły teatralnej, a w latach 70. artyści „wszelkiej maści” szukający przyjaznego miejsca do samorealizacji w zgodzie z ideałami kontrkultury. W „Rodzinie STU” Jasiński występuje w roli Ojca Wirgiliusza, mającego mnóstwo dzieci swoich i nie mniej tych przygarniętych, które lgną do niego, choć rękę ma niekiedy ciężką”.

W nagrodzonej książce pokazano Krzysztofa Jasińskiego jako człowieka i artystę mającego pełne prawo powiedzieć: Teatr STU to ja.

Książka jest wielkim, pięknie oprawionym graficznie tomem, który uświetnia jubileusz 50-lecia krakowskiego Teatru STU.

 

 

„Dama z gronostajem" w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie

Dama z Łasiczką    Od 19 maja (Krakowska Noc Muzeów) „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci będzie prezentowana w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Arcydzieło będzie eksponowane na pierwszym piętrze gmachu w specjalnie wydzielonej przestrzeni. Najsłynniejsze dzieło w polskich zbiorach będzie można podziwiać za darmo. .

„Dama z gronostajem" pod koniec grudnia została zakupiona przez państwo wraz z całą kolekcją Fundacji Książąt Czartoryskich za 100 mln euro. Obraz obecnie jest prezentowany w Zamku Królewskim na Wawelu. Tuż po zakupie dyrekcja MNK zapowiedziała, że dzieło zostanie przeniesione w inne miejsce i będzie udostępnianie zwiedzającym za darmo.

Rozważano kilka miejsc eksponowania  "Damy": galerię w Sukiennicach, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Pałac Czapskich, gmach główny, a wcześniej także budynek Arsenału, w którym 6 kwietnia zostanie otwarta wystawa "Skarby kolekcji Czartoryskich". Ta ostatnia lokalizacja wymagałaby jednak wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń elektronicznych, co wiązałoby się z pracami w zabytkowych murach. Po wizycie ekspertów NIMOZ zapadła decyzja, że najlepszym miejscem do eksponowania tego dzieła będzie gmach główny Muzeum Narodowego. Tam dzieło Leonarda będzie można podziwiać aż do momentu ponownego otwarcia Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

„Dama z gronostajem" to najcenniejszy obraz znajdujący się w polskich zbiorach, jedyny autorstwa Leonarda da Vinci. Powstał ok. 1490 r., ma 53,4 cm wysokości i 39,3 cm szerokości. Został namalowany na desce orzechowej. Przedstawia Cecylię Gallerani, młodą damę mediolańskiego dworu, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Obraz został kupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

Od października 2009 r. do lutego 2012 r. obraz był pokazywany poza Krakowem: w Budapeszcie, Warszawie, Madrycie, Berlinie i Londynie. Jego podróże budziły kontrowersje. 20 kwietnia 2011 r. podpisano memorandum zgodnie z którym po powrocie wiosną 2012 r. do Polski dzieło to przez co najmniej 10 lat dzieło nie będzie wypożyczane, chyba że z przyczyn uzasadnionych szczególnymi okolicznościami wszystkie strony porozumienia postanowią inaczej.

Od maja 2012 r. "Dama z gronostajem" jest pokazywana w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie będzie można ją oglądać jeszcze do końca kwietnia. Między 11 marca a 1 kwietnia na "pożegnanie" dzieła z tym miejscem zaplanowano warsztaty dla rodzin z dziećmi i wykłady dla dorosłych.

Fot.Frank Zöllner (2000). Leonardo da Vinci, 1452-1519/wikipedia

 

 

Balet Dworski Cracovia Danza obchodzi 10-lecie

balet dworskiKrakowski Balet Dworski Cracovia Danza przygotował bogaty program na rok 2017: cykl spektakli w Teatrze Variete, happeningi pokazujące zwyczaje i legendy Krakowa, a także premiera pantomimy „Harnasie” - to są tylko niektóre z propozycji, z jakich mogą skorzystać widzowie. Już 6 stycznia, w cyklu happeningów Balet nawiązał  do twórczości Stanisława Wyspiańskiego i na Rynku Głównym oraz przed Muzeum Teatralnym zaprezentował taniec z chochołami, ale także krakowiaki, polonezy i polki.

Cykl spektakli zapoczątkuje 25 stycznia premiera „Śpiącej królewny”. Balet Cracovia Danza opowie słynną bajkę za pomocą barokowego tańca i muzyki.

Także na ten rok Cracovia Danza przygotowuje premierowe widowisko „Harnasie” Karola Szymanowskiego. W spektaklu udział weźmie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. Premiera została zaplanowana na listopad w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Rok 2017 obfituje w występy w kraju i za granicą. Zespół pojawi się m.in. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i po raz pierwszy w ramach Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Balet planuje też wyjazdy na Węgry, do Kanady, Francji, Austrii i Indii.

30 lipca rozpocznie się XVIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Trwające tydzień święto tańca tym razem otrzymało podtytuł „Na Dalekim Wschodzie”. W edycji tej udział wezmą artyści z całego świata, w tym po raz pierwszy z Korei Południowej.

Jubileusz 10 - lecia ( 2016) to okazja do podsumowania działalności Baletu: zespół baletowy wystawił 40 premier, przygotował 4 tys. warsztatów, wykładów i przede wszystkim występów, w tym jeden przed papieżem Franciszkiem podczas ŚDM 2016. Balet odbył 50 podróży zagranicznych. W ciągu 10 lat widowiska Cracovii Danzy obejrzało ponad 1 mln osób.

fot: Ilja Van de Pavert, spektakl "Wokół Wita Stwosza"

 

 

Na Kanoniczej staną Żywe Pomniki

Kantor Cricot          W tym roku mija 26.rocznica śmierci Tadeusza Kantora, założyciela Teatru Cricot 2. Tradycyjnie, przy ul.Kanoniczej 5 w Krakowie odbędzie się niezwykły happening..Przy dźwiękach żydowskich pieśni, zastygną na kwadrans w niemych pozach, postacie Wiecznego Wędrowca oraz Dwóch chasydów z deską ostatniego ratunku.

Jan Książek wcieli się  w postać wypłowiałego od niepogody i upływu czasu wędrowca, objuczonego ogromnym plecakiem i dwoma sakwami. Chasydów zagrają bracia-bliźniacy Lesław i Wacław Janiccy.

Oryginalne widowisko gromadzi co roku wielu krakowian i turystów.

Fot. Cricoteka

 

 

Nowy literacki program Radia Kraków „Sąd nad książką"

W Radiu Kraków ruszył nowy program literacki z udziałem publiczności i krytyków.- „Sąd nad książką" . Zadaniem programu jest przywrócenie wartości prawdziwej krytyki literackiej, którą ostatnio coraz częściej zastępuje promocja i reklama.

W pierwszej edycji programu odbyła się dyskusja nad powieścią „Król” Szczepana Twardocha i zbiorem esejów Przemysława Dakowicza. „Afazja polska 2”, w którym autor zmierzył się z najtragiczniejszymi momentami polskiej historii XX wieku.

W rolach oskarżycieli i obrońców wystąpiło dwoje krytyków: dr Paulina Małochleb (UJ, Fundacja im. Wisławy Szymborskiej) i Adam Leszkiewicz (Pressje) oraz publiczność w studiu Radia Kraków.

„Sąd nad książką” odbył się również w Kole Kultury w czwartek 17 listopada o godz. 21.00 w Instytucie Książki.

W kolejnych literackich programach„Sąd nad książką”pojawią się modne nazwiska, debiutanci i wydawnictwa niszowe.

 

fot. Marek Lasyk

 

 

Cenne nabytki Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

WitkiewiczAlbum  z fotografiami Krakowa z okresu II Wojny Światowej, obrazy słynnego rodu Szarskich to nowe pozyskane prace, którymi Muzeum Historyczne powiększyło stałe zbiory. Kolekcja portretów rodziny Szarskich to największy hit pośród pozyskanych prac. Są wśród nich  dzieci rodziny Szarskich namalowane przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. Muzeum prezentuje też portrety rodu wykonane przez Andrzeja Grabowskiego, Jana Nepomucena Głowackiego, Kazimierza Pochwalskiego. Jest wśród nich „Szara Kamienica” autorstwa Józefa Rapackiego. Uwagę zwraca też praca malarza Stanisława Kaczor Batkowskiego przedstawiająca „Potret kobiety z Bronowic” z 1885r.

 

Nowe nabytki Muzeum Historycznego będzie można oglądać w piwnicach skrzydła zachodniego Pałacu Krzysztofory do 29 listopada.

 

 

Stała galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie

Oficjalne otwarcie Galerii Zdzisława Beksińskiego odbędzie się 8 października 2016 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Obrazy, rysunki i fotografie pochodzą z prywatnej kolekcji  Anny i Piotra Dmochowskich,

marszandów i przyjaciół nieżyjącego Artysty,

Beksiński należy do nieznacznego grona polskich artystów, których twórczość jest powszechnie znana.

Jego prace nie pozostawiają obojętnym, budzą wiele emocji i kontrowersji::od zachwytu, po ostrą krytykę. Jak pisze kuratorka NCK Joanna Gościej-Lewińska: „język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Artysta uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają".

zdjęcie wystawy Z. Beksińskiego w NCK  (dzięki uprzejmości galerii) 

 

 

60. rocznica powstania Piwnicy pod Baranami

 

Piwnica Pod Baranami    Z okazji 60.rocznicy powstania legendarnego Kabaretu na Placu Szczepańskim w Krakowie została otwarta  plenerowa wystawa „Krakowski kolaż”. Na ekspozycji można zobaczyć jak powstał Kabaret, czym był dla jego twórców, specyfikę repertuaru czy walkę z cenzurą. Widzowie będą mogli również zapoznać się z bezpośrednimi relacjami artystów Kabaretu za pośrednictwem materiałów audiowizualnych, które można odtworzyć na tablecie lub smartfonie poprzez zeskanowanie kodów QR umieszczonych na planszach wystawy.

 

Wystawa „Krakowski kolaż” została oparta głównie o materiały przechowywane w Archiwum Narodowym w Krakowie: w zbiorach Janiny Garyckiej i Piotra Skrzyneckiego ( dwie najważniejsze osoby Piwnicy pod Baranami) oraz aktach Krakowskiego Domu Kultury „Pałac pod Baranami”, uzupełnione o fotografie z prywatnych kolekcji.

 

Opowieść o ostatnich 20 latach działalności „Piwnicy”, po śmierci w 1997 roku Janiny Garyckiej -malarki i kierownika literackiego kabaretu  i Piotra Skrzyneckiego przygotowali obecni twórcy Kabaretu „Piwnica pod Baranami”, którzy kontynuują i rozwijają dzieło poprzedników.

 

Wystawę przygotowało Archiwum Narodowe w Krakowie przy współpracy Stowarzyszenia Artystów i Sympatyków Piwnicy pod Baranami.(mat.pras.)

 

 

Festiwalowe miasto Kraków

 

Corocznie w Krakowie odbywa się ponad 100 festiwali, w tym około 50 o znaczeniu międzynarodowym, m. in. Festiwal Kultury Żydowskiej (od 1988), Krakowskie Zaduszki Jazzowe (od 1954), Krakowski Festiwal Filmowy (od 1961), Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie (od 1975), Międzynarodowe Triennale Grafiki, które odbywa się w Krakowie (od 1966 roku), Festiwal Teatrów Ulicznych (od 1988).

Z roku na rok powstają nowe projekty np. Sacrum Profanum (od 2003), Festiwal Misteria Paschalia (od 2004), Festiwal Muzyki Polskiej (2005), prezentujący dzieła muzyki polskiej w najwybitniejszych światowych wykonaniach, czy Festiwal Narodów/Dedykacje (2002), w wielu wypadkach wykorzystujące nietypowe przestrzenie miejskie i nadające im nowe znaczenie.

Ogromnym powodzeniem cieszą się nowe cykliczne projekty, np. Krakowskie Noce, w tym zorganizowana po raz pierwszy w 2007 roku Noc Teatrów, wzorowana na pomyśle ogromnie popularnej w Europie Nocy Muzeów. W czerwcową Noc, nie tylko na zamkniętych scenach teatralnych, ale i na specjalnie przygotowanych scenach plenerowych, w otwartej przestrzeni, prezentowane są projekty teatralne, w których corocznie uczestniczy ponad 40.000 widzów.

W 2007 roku po raz pierwszy zrealizowano także Noc Jazzu, zś w 2008 - Noc Sakralną, w 2011 odbyła się pierwsza edycja Nocy Poezji.

 

 

Krakowskie Lekcje Śpiewania

Lekcja Śpiewania – to inicjatywa dwóch krakusów. Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki - Waldemar Domański Drugim „pozytywnie zakręconym” jest dyrektor Kabaretu Loch Camelot Kazimierz Madej, który realizuje od kilku lat hasło:„ Kraków - najbardziej rozśpiewane Miasto w Europie”.

 

 Lekcja Śpiewania– to typowy „ krakowski produkt”, no bo jak inaczej wytłumaczyć zjawisko, jakim jest śpiewanie przez tysiące ludzi, często na deszczu i mrozie archaicznych piosenek na Rynku Głównym w Krakowie. A wszystko to zaczęło się 12 lat temu, kiedy do Magistratu przyszło dwóch „pozytywnie zakręconych” i zaproponowało zmianę sposobu obchodów Święta Niepodległości ze smutnych ich zdaniem, na radosne. Hasła typu: ”precz ze smutkiem…” i „patriotyzm nie musi być cierpieniem...” budziły obawy, ale mimo to wydano zgodę na zorganizowanie pierwszego koncertu pt. Radosna Niepodległości. 11 listopada 2002 roku pod Sukiennicami rozdano kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie dwutysięczną publicznością odśpiewano trzydzieści „pięknych i wesołych piosenek”… Od tej pory wzruszenie i radość to typowe „objawy” wspólnego śpiewania, a pojawianie się całych rodzin to norma.

 

Lekcja Śpiewania – to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z „lekcjami” krakowski kabaret Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą „pomoc naukową”, z której, jak ze „ściągi”, korzystają Krakowianie i turyści. Rekord frekwencji to 30 000 uczestników 11.11.2008r.

 

Lekcja Śpiewania – to już ponad 55 koncertów, podczas których publiczność uczy się śpiewania polskich piosenek, pieśni i kolęd. I myliłby się ten, kto myśli, że to nuda i kolejna „akademia ku czci...” Wprawdzie wiele utworów ma po kilkadziesiąt i kilkaset lat, ale forma i atmosfera koncertu czyni z nich współczesne „hity”. Śpiewakami bywają politycy, bezdomni, Kapucyni, dziennikarze, a nawet egzotyczni turyści z Mauritiusa. Do tej pory rozdano około 300.000 bezpłatnych śpiewników, z których wyśpiewało ich treść blisko 400.000 ludzi. Jeden z takich śpiewników zabrał ze sobą do Watykanu Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Po kilku tygodniach organizatorzy „lekcji” otrzymali list od Jana Pawła II, który zawierał podziękowania za śpiewnik, błogosławieństwo papieskie i zachętę do kontynuowania tego przedsięwzięcia.

 

Lekcja Śpiewania – to „promotor” idei utworzenia Biblioteki Polskiej Piosenki. Stała obecność tysięcy ludzi na każdym koncercie ostatecznie przekonały władze Krakowa o potrzebie utworzenia tej instytucji w 2007r. Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. Od kilkunastu miesięcy Cyfrowa Biblioteka odnotowuje 700 tys. odsłon miesięcznie! Od 2007 do 2012 r. zarejestrowano ich ponad 25 mln! BPP realizuje wiele projektów edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych, dalece wykraczających poza działalność zwykłej biblioteki.

 

 

Pin It